Reklama

PiS chwali w Bochni rząd Mateusza Morawieckiego i wzywa do głosowania za 770 miliardami dla Polski

W miniony piątek przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową przy bocheńskiej Kopalni Soli, aby poinformować że w perspektywie najbliższych 7 lat Polska może otrzymać 770 miliardów złotych z europejskiego Funduszu Odbudowy . Z tej puli aż 15 miliardów ma trafić do regionu tarnowskiego. Konferencję zorganizowano w związku z dzisiejszym posiedzeniem Sejmu, podczas którego posłowie będą głosowali nad ratyfikacją umowy z Radą Europejską w sprawie ww. Funduszu.

W konferencji udział wzięli  posłowie: Anna Pieczarka, Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Piotr Dziurdzia oraz radny powiatu bocheńskiego – Mariusz Zając. Podczas konferencji powiedzieli:

Wiesław Krajewski:  Chcemy wyrazić nasze poparcie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, przede wszystkim dla premiera Mateusza Morawieckiego, który w lipcu ubiegłego roku wynegocjował potężne środki finansowe, które w najbliższych latach trefią do naszej ojczyzny – powiedział. (…) Środki, które trafią – według wstępnych wyliczeń, to ponad 20.000 złotych na jednego mieszkańca. Te środki, które trafią od powiatu tarnowskiego, miasto Tarnów, powiat bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki – jest szansa, aby do naszego okręgu trafiło ponad 15 miliardów złotych. Bardzo się cieszymy, że mamy wspaniałego premiera Mateusza Morawieckiego, który dba o interesy rządu polskiego i Polaków. Chcemy wyrazić dezaprobatę dla totalnej opozycji, która próbuje storpedować to wielkie przedsięwzięcie rządu polskiego.

Anna Pieczarka: To bardzo ważny czas dla rozwoju gospodarczego zarówno dla naszych małych ojczyzn: powiatów, gmin, miast. Dla sektora medycznego, który niewątpliwie w czasie pandemii został wyjątkowo nadwyrężony, dla przedsiębiorców, dla których środki unijne wpłyną na niebywały rozwój wszystkich sektorów publicznych i nie tylko. (…) Ci, którzy nie zdecydują się poprzeć tego ważnego z punktu widzenia naszej historii projektu historii, myślę, że zostaną rozliczeni przez historię.

Urszula Rusecka: Te środki trafią przede wszystkim do mieszkańców – do Polek i Polaków – będą tutaj wykorzystywane. Fundusz Odbudowy to pięć ważnych filarów: odbudowa gospodarki po pandemii i równoległe zabezpieczenie gospodarki przed kryzysem, który mógłby nastąpi, to inwestycje w zieloną energię, służbę zdrowia, to także wielka rewolucja cyfrowa. W tych wszystkich dziedzinach z tych środków będą korzystać wszyscy Polacy. Chcę zaapelować do wszystkich parlamentarzystów: W roku 2008 kiedy głosowano w Sejmie nad ustawą o zasobach własnych za ustawą głosowało niemal 100% parlamentarzystów, w roku 2015 – również. Dlatego uważam, że 4 maja powinniśmy zagłosować wszyscy parlamentarzyści za tymi środkami. 

Józefa Szczurek – Żelazko: Jesteśmy członkami Unii Europejskiej i chcielibyśmy czerpać z tego członkostwa tak jak inne kraje. Unia przygotowała strategiczny plan odbudowy po pandemii. Naszym obowiązkiem jest brać czynny udział we wszystkich przedsięwzięciach Unii Europejskiej. Jednym z obszarów, który jest bliski każdemu z nas jest ochrona zdrowia. (…) Przez wiele lat ochrona zdrowia w Polsce była zaniedbywana. Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o nakłady na służbę zdrowia. Dzięki rządowej ustawie z 2015 roku gwarantującej systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia uległa poprawie. Wszyscy wiedzą jakie potrzeby są chociażby w szpitalach: w Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej czy też w szpitalach tarnowskich. Gros tych środków zostanie przeznaczonych na kształcenie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów , farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych – powiedziała Józefa Szczurek – Żelazko.

Piotr Dziurdzia: Fundusz Odbudowy to wielka szansa dla kraju, Małopolski, powiatu bocheńskiego. Żeby sobie uświadomić skalę wyzwań przed jakimi stajemy, ale i szansami i perspektywami, to skala tych środków wynikających z przeliczenia na jednego mieszkańca, dla powiatu bocheńskiego to ponad 2 miliardy złotych, dla okręgu tarnowskiego – 15 miliardów złotych. Liczę na to, że będziemy bardzo dobrze przygotowani do absorbcji tych środków, do wykorzystania tych środków, które poprawia dobrostan naszego powiatu i jego mieszkańców. To wielkie możliwości, ale tylko możliwości. Od przedstawicieli samorządów i samych mieszkańców będzie zależeć to czy przygotujemy ambitne cele i projekty i czy będziemy je później w stanie realizować.

Mariusz Zając: Na terenie powiatu bocheńskiego mamy wiele inwestycji, które oczekują realizacji. Mówiliśmy o szpitalu powiatowym w Bochni, a na poprzedniej konferencji prasowej o Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, ale to nie tylko służba zdrowia. To także chodniki, drogi, w niektórych gminach zbiorniki retencyjne. Na terenie każdej gminy są pilne inwestycje, które wymagają finansowania. Te 770 miliardów złotych przydzielone do poszczególnych gmin, powiatów i województw pozwolą zrealizować te najśmielsze inwestycje, które kiedyś odłożono na półkę. Wszyscy musimy mobilizować się, nie tylko ze Zjednoczonej Prawicy, aby poparli ten projekt i byśmy mogli wykonać krok naprzód. Dla przyszłości, dla następnych pokoleń.