Reklama

Bezpieczne picie alkoholu

Bezpieczne picie alkoholu – jak wygląda?

Nie da się ukryć, że picie alkoholu w Polsce jest dość powszechne. Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie wieczoru bez jednego czy dwóch piw, lampki wina albo drinka. Dla jednych osób jest to naturalne, dla innych oznaką problemów z alkoholem. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak wygląda bezpieczne picie alkoholu?

Picie a jazda samochodem

Na sam początek musimy poruszyć jeden z istotnych tematów, o którym słyszy się często w wiadomościach. Niestety każdego dnia zdarzają się przypadki złapania przez policję pijanych kierowców. Z pewnością znacznie większej ilości osób uchodzi to na sucho. Nie można zapominać, że alkohol wpływa na opóźnienie reakcji za kierownicą, jak i dezorientację. Często wypadki, w tym również śmiertelne wynikają z winy osób pod wpływem. Dlatego też tak bardzo istotne jest kontrolowanie tego, czy jesteśmy w stanie prowadzić. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sam poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, lecz także o nasze samopoczucie.

Każdemu kierowcy z pewnością przyda się dobrej jakości alkomat. Jest to idealne rozwiązanie do sprawdzenia poziomu alkoholu zarówno po imprezie jak i na drugi dzień po spożyciu większej ilości trunków. Dzięki precyzyjnemu urządzeniu możemy szybko i z łatwością sprawdzić, czy możemy siąść za kółkiem. Z pewnością bardzo ważna jest jakość wykorzystywanego urządzenia. Dlatego też warto się dobrze zastanowić nad tym, jaki alkomat kupić? Polecane modele są w stanie wykazać identyczny wynik jak urządzenia policyjne czy laboratoryjne. Jeśli nie posiadamy przy sobie alkomatu, zawsze możemy sprawdzić specjalny wirtualny alkomat. Jest to strona internetowa, na której to wybieramy naszą płeć, wzrost, ciężar, a także czas początku i końca picia. Jednocześnie określamy ilość wypitych trunków. System po obliczeniach wskaże nam teoretyczną ilość promili oraz czas, przez jaki będziemy trzeźwieć. Oczywiście nie możemy się do końca tym sugerować, gdyż każda osoba inaczej reaguje na alkohol, ma inny metabolizm, a jest to tylko wskazanie teoretyczne.

Picie a limity

Pić alkohol należy nie tylko z umiarem, lecz również pamiętając o tym, że nadmierna jego ilość w pojedynczych, dziennych czy tygodniowych dawkach może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie czy też może doprowadzić do uzależnienia. Na przestrzeni wielu lat przeprowadzono liczne badania, dzięki którym można się dowiedzieć, jakie są bezpieczne limity spożycia alkoholu? Z zaprezentowanych informacji jednoznacznie wynika, iż picie można podzielić na trzy nadrzędne kategorie: picie o niskim ryzyku, picie ryzykowne, jak i picie szkodliwe.

Problem alkoholowy – jak pomóc drugiej osobie?

Regularne picie alkoholu może się wiązać z wieloma zagrożeniami. Jednym z największych jest popadanie w uzależnienie. W wielu przypadkach często pijące osoby nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia. Na chwilę obecną można rozróżnić dwa typy nałogu: ciągły oraz weekendowy. W przypadku tego drugiego można zaobserwować, iż sporo osób od poniedziałku do piątkowego wieczoru stroni od alkoholu, jednak przez weekend jest w stanie popaść w ciąg. Oczywiście nie każda osoba pijąca w weekend jest uzależniona, albowiem są przypadki, gdy kończy się to na jednej imprezie, jak i takie, gdy ktoś pije od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia.

Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym, jak pomóc uzależnionemu partnerowi? Nie da się ukryć, że od bardzo dawna alkohol jest przyczyną wielu problemów w związkach. Sytuacja ta tyczy się nie tylko mężczyzn, lecz coraz częściej także i kobiet. Najważniejsze z pewnością jest odpowiednie podejście do partnera. Pomocna może być już pierwsza rozmowa o problemie, próba ograniczenia spożycia. Istnieje całkiem sporo testów dla osób pijących, dzięki którym można się dowiedzieć, czy aktualny stan nie jest już zagrożeniem. Z pewnością w wielu przypadkach zbawienna jest pomoc psychologa, osoby zajmującej się uzależnieniami.