W wiśnickim więzieniu upamiętniono wywiezionych drugim transportem do Auschwitz

W środę 20 czerwca w wiśnickim zakładzie karnym odsłonięto tablicę upamiętniającą 313 polskich więźniów politycznych, którzy dokładnie 78 lat temu zostali wywiezieni z niemieckiego wówczas więzienia w Wiśniczu do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W odsłonięciu tablicy wziął udział Dyrektor Okręgowy SW w Krakowie – plk Włodzimierz Więckowski, dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – ppłk Paweł Jastrzębski i jego zastępca mjr Michał Kuśnierz. W uroczystości udział wzięli również burmistrz Nowego Wiśnicza – Małgorzata Więckowska, Mirosław Obstarczyk, historyk i pracownik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, który wraz z zespołem podjął się mozolnej pracy odtworzenia listy więźniów wytransportowanych do Auschwitz, a także przedstawiciele bocheńskiej grupy rekonstrukcji historycznej „Bocheńscy Najemnicy”.

Tablica przedstawia listę drugiego, po tarnowskim (14.06.1940 r.), transportu więźniów politycznych, a pierwszego wysłanego z niemieckiego wówczas więzienia Nowym Wiśniczu. W transporcie przewieziono 313 Polaków, głównie przedstawicieli inteligencji, w tym kilku wyznania mojżeszowego. Wśród wytransportowanych znalazł się między innymi aspirant ówczesnej służby więziennej. Wśród osadzonych był między innymi kowal z Dukli – Jan Liwacz, nr obozowy 1010, który już osadzony w Auschwitz wykonał na żądanie Niemców słynny napis obozowy: „Arbeit Macht Frei”.

Źródło: ZK Nowy Wiśnicz