Weekend w Wiśniczu: rekonstrukcja Bitwy pod Chocimiem 1621

W najbliższy weekend 7-8 października w Nowym Wiśniczu odbędzie się „Bitwa pod Chocimiem 1621”, rekonstrukcja wydarzenia związanego z postacią Stanisława Lubomirskiego, założyciela Nowego Wiśnicza. Organizatorem inscenizacji jest Grupa Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula”.

„Bitwa pod Chocimiem 1621” jest międzynarodowym wydarzeniem historycznym o charakterze edukacyjno-kulturalnym.

W roku 2017 będzie to piąta edycja, która odbędzie się w dniach 7-8 października i, jak w latach ubiegłych, niezmiennie będzie miała na celu propagowanie wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Stanisława Lubomirskiego oraz prezentacji jego postaci zasłużonej dla Nowego Wiśnicza, rozwijanie zainteresowań przybyłych w dziedzinie historii i kultury oraz promocję Zamku i regionu. Wstęp będzie wolny.

W trakcie dwóch dni pragniemy zaprezentować odwiedzającym przede wszystkim inscenizację bitwy, która rozegrała się pod Chocimiem w 1621 oraz jej następstwa w postaci podpisania traktatu pokojowego z Turkami, co uchroniło ówczesną chrześcijańską Europę przed zalewem islamu. Ponadto w programie przewidujemy między innymi przegląd wojsk księcia Lubomirskiego (w XVII wieku Lubomirski posiadał jedną z największych prywatnych armii, której część stacjonowała na wiśnickim zamku), egzercerunki wojsk autoramentu zachodniego, pokazy konne i sokolnicze oraz turnieje i warsztaty, które mają przybliżyć realia panujące w Polsce w pierwszej połowie XVII wieku. Ponadto wystąpią zespoły muzyki dawnej z Polski i zagranicy – informują organizatorzy.

Wydarzenia będą miały miejsce na terenie wiśnickiego Zamku oraz w jego okolicy, a weźmie w nich udział około 200 rekonstruktorów m.in. z Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier.