Uchwała smogowa w Małopolsce już obowiązuje.Co się zmienia?

1 lipca 2017 roku na terenie całego województwa małopolskiego zaczęła obowiązywać tzw. Uchwała antysmogowa. Jej najważniejszymi założeniami jest zakaz instalowania kotłów niespełniających wymagań określonych w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu oraz zakaz palenia mułami i flotami węglowymi oraz drewnem o wilgotności przekraczającej 20%.

Co oznacza uchwała antysmogowa dla Małopolski?

1. Ogranicza powstawanie nowych źródeł emisji:

od 1 lipca 2017 mogą być instalowane tylko kotły spełniające normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³).

2. Wyznacza długie okresy przejściowe:

do końca 2022 roku (6 lat) – wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych,
do końca 2026 roku (10 lat) – wymiana kotłów, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne (klasa 3 lub 4),
istniejące kotły klasy 5 mogą być eksploatowane bezterminowo.

3. Wprowadza wymagania dla jakości paliw:

od 1 lipca 2017 r. zakaz spalania mułów i flotów węglowych – czyli drobnych pyłów węglowych o ziarnach do 3mm, zawierających duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń,
zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20% (suszenie przynajmniej 2 sezony).

4. Wprowadza obowiązki dla właścicieli kominków:

od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu,
od 2023 r. istniejące kominki o sprawności cieplnej poniżej 80% muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu ekoprojektu (np. elektrofiltr).

5. Kontrola przestrzegania wprowadzonych ograniczeń:

Kontrola przestrzegania wymagań uchwały będzie prowadzona przez uprawnione służby (Straż Miejską, upoważnionych pracowników gminy, policję) na podstawie udostępnianych przez użytkowników dokumentów potwierdzających spełnianie ww. wymagań tj. dokumentacji technicznej, instrukcji użytkowania, wyników badań kotła, certyfikatów. W przypadku naruszenia przepisów uchwały, mieszkaniec może zostać ukarany mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Więcej informacji na stronie http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa lub w Urzędzie Miasta Bochnia u Ekodoradcy (pok. nr 7, tel. 14 61 49 154).