Finał Dni Bochni – nie tylko koncerty

Ostatni weekend Dni Bochni zawsze wyczekiwany jest ze względu na koncerty. W tym roku organizatorzy zaplanowali ich aż 7. Pierwszy wystąpi zespół „U studni” w piątek 23 czerwca o godz. 20.30 w wirydarzu muzealnym. Reszta finałowych atrakcji „Dni Bochni” w sobotę i niedzielę na Rynku.

Nim w piątek usłyszymy pierwsze dźwięki koncertu w wirydarzu, o godzinie 18.00 w budynku dawnego hotelu „Florian” odbędzie się otwarcie „Galerii Bezdomnej”. Przez trzy weekendowe dni będzie można oglądać prace fotografów amatorów i zawodowców w największej czasowej wystawie.

Koncerty w muzealnym Wirydarzu, odbywające się od kilkunastu lat w piątki, cieszą się żywym odbiorem miłośników pięknej, nastrojowej muzyki. W tym roku wystąpi zespół U Studni. Mówią o sobie: „Wszyscy wywodzimy się z zespołu Stare Dobre Małżeństwo, dlatego mamy nadzieję, że wśród ogromnej rzeszy fanów tego zespołu znajdzie się grupa osób, która zechce i nas posłuchać na żywo. W relacjach bezpośredniego kontaktu emocje są najprawdziwsze. Spotkajmy się u studni z wiecznie żywym słowem, które niesie nadzieję na lepsze jutro.” – zapraszają – „Zaczerpnijmy ze studni bogatej w poezję. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie przesłanie”. To będzie na pewno piękny koncert, będący zaproszeniem do czarownej nocy świętojańskiej. Piątek 23 czerwca 2017 r. godz. 20.30, wirydarz muzealny.

Kolejne koncerty będą się odbywać na bocheńskim Rynku. W sobotę 24 czerwca pierwsza zagra Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia inaugurując występy na „Małej scenie”. Po niej wystąpi Kapela Podwórkowa z bocheńskiego DPS-u.

MAŁA SCENA
Sobota, 24 czerwca

13:00 – koncert Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia
14:00 – występ Kapeli Podwórkowej „Gwarki bocheńskie” z Domu Pomocy Społecznej w Bochni
16:00 – Cyrk Dziecięcy z Bad Salzdetfurth partnerskiego miasta Bochni
17:00 – przedstawienie pt. „Smok ze smoczej jamy” przygotowana przez Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”.

Nim wystąpi gwiazda wieczoru, na dużej scenie dniowobocheńskiej odbędzie się pokaz mody i tańca z Galerią Bocheńską. Bocheńska młodzież i dzieci zaprezentują odzież, którą można nabyć w Galerii Bocheńskiej, nazwane przez stylistki: noc świętojańska, patent żeglarski, akcja kolor lady in red. Pomiędzy wejściami modelek i modeli publiczność będzie mogła podziwiać pokazy taneczne w wykonaniu grup JDC Dance Studio działającej w MDK oraz mistrza Polski i wicemistrza świata w tańcu solo modern, półfinalisty programu Mam Talent Cezarego Borowika.

Sobotnią gwiazdą Dni Bochni jest Natalia Nykiel wokalistka, autorka tekstów, muzyk, która mocnym krokiem weszła na muzyczny rynek. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty została okrzyknięta przez dziennikarzy najbardziej intrygującym i wyczekiwanym debiutem 2014 roku. Właśnie pod koniec 2014 premierę miał jej longplay „Lupus Electro”.
Do współpracy nad albumem Natalia zaprosiła najbardziej niepokornych twórców – produkcję płyty powierzyła Foxowi (odpowiedzialnemu m.in. za muzykę i produkcję płyt Marii Peszek). Na wyjątkowy klimat płyty złożyły się także doskonałe teksty napisane przez Katarzynę Nosowską, Budynia z zespołu Pogodno, Paulinę Przybysz, Bunia z zespołu Dick 4 Dick, Karolinę Kozak oraz samą Natalię.

Nykiel w ciągu ostatniego roku stała się niekwestionowaną muzyczną ikoną sieci. Jej teledyski łącznie mają już ponad 100 milionów wyświetleń, z czego videoclipy do singli „Bądź duży” i „Error” w latach 2015 i 2016 były najczęściej odtwarzanymi polskimi teledyskami w kraju.

3 czerwca zagrała na finał Orange Warsaw Festival, gdzie po raz pierwszy zaprezentowała materiał z nadchodzącej płyty. Nowe utwory zostały przyjęte równie entuzjastycznie, co hity „Bądź duży”, „Error” i „Pół dziewczyna”. Możemy się spodziewać, że przez dniowobocheńską publiczność zostaną przyjęte równie dobrze, jak te już dobrze znane.

W niedzielę już o 11.00 rozpocznie się Piknik Wieprzowy, na małej scenie zaprezentują się uczniowie Sary Rynowskiej (wokal) i Bartka Rajskiego (gitara) prowadzących zajęcia w MDK, kolejny raz będzie można także obejrzeć popisy Cyrku dziecięcego.

PROGRAM PIKNIKU:

11.00 – otwarcie
11.00 – 15.30
– degustacja potraw z wieprzowiny,
– konkurs plastyczny dla dzieci,
– konkurs wiedzy dla dorosłych,
16.30 – podsumowanie konkursów oraz wręczenie nagród na scenie głównej,
17.00 – zakończenie Pikniku.
Piknik sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

MAŁA SCENA
niedziela, 25 czerwca
11.30 – koncert uczniów Bartka Rajskiego (gitara) i Sary Rynowskiej (wokal)
14:00 – Cyrk Dziecięcy z Bad Salzdetfurth partnerskiego miasta Bochni

Na głównej scenie będą trwały przygotowania do wieczornych występów. Niedzielne koncerty rozpocznie grupa Nie-Bo o godz. 19.00.

Nie-Bo (cykl „Bocheńskie wątki muzyczne”) to muzyczny zespół Roberta Lubery, który od lat działa na rynku muzycznym realizując własną wizję artystyczną. Jest to próba odejścia od sztampowych produkcji muzycznych, chęć pokazania indywidualności muzyków i wykonawców współpracujących z zespołem. To pragnienie nawiązania, poprzez muzykę i teksty, bliskiej emocjonalnej relacji z publicznością.

W zespole na gitarze basowej gra Wojtek Famielec – bochnianin, z wykształcenia inżynier dźwięku i wibroakustyki. Prócz Nie-Ba współpracuje także m.in. z: Halinką Młynkową, Kubą Badachem, Leszkiem Cichońskim, Jackiem Królikiem, Marią Sadowską, Magdą Steczkowską, Sabiną Jeszką, grupą Piotr Nalepa Breakout Tour, Szymonersi, Disperse, Kulturka, Jackiem Wójcickim, Bartoszem Chajdeckim, DoriFi i wieloma innymi utytułowanymi muzykami.

Wojtek Famielec ma na swoim koncie występy w programach telewizyjnych X Factor (jako członek zespołu towarzyszącego finalistom), na festiwalach TopTrendy, Lansator, udział w międzynarodowych festiwalach w Niemczech, Wielkiej Brytanii.

Współtworzy projekty Live Electro Therapy, Emotion Generated Music, StuntSkunkBang. Jest wykonawcą muzyki do produkcji telewizyjnych (Baczyński, M Jak Miłość, Czas Honoru, X Factor, Bitwa Na Głosy). Jego instrumentem głównym jest gitara basowa, dodatkowo gra na fortepianie, instrumentach klawiszowych, gitarze elektrycznej i akustycznej.
Obecnie z zespołem Nie-Bo występuje Żaneta Lubera półfinalistka programu The Voice Of Poland, autorka piosenek, stypendystka Miasta Krakowa, laureatka World Independent Music Award. Współpracowała z wieloma artystami na szerokim polu gatunków muzycznych. Występowała min. z Patrycją Markowską, Piotrem Nalepą, Mattem Kowalskym, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Balcarem.

Gwiazdą wieczoru są Waglewski Fisz Emade z koncertem „Matka Syn, Bóg”.

Płyta „Matka, Syn, Bóg” ukazała się 25 października 2013 i bardzo szybko trafiła na czołowe miejsca list sprzedaży. Kilka dni po premierze singiel promocyjny pt. „Ojciec” trafił na 1. miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego.
Album „Matka, Syn, Bóg” powstawał od kwietnia do sierpnia 2013. Jego producentem muzycznym jest Emade, który także gra we wszystkich utworach na perkusji. Słowa napisali Fisz (głos, gitara basowa) i Wojciech Waglewski (głos, gitary). Kompozycje w większości należą do Wojciecha Waglewskiego.

Gościnnie na płycie pojawili się m.in. Miłosz Pękala – wibrafon (Mitch&Mitch), wokalistka duetu Rebeka – Iwona Skwarek, Mariusz Obijalski – fortepian (Tworzywo, Natu) i Stefan Wesołowski – instrumenty smyczkowe.

Wojciech Waglewski o płycie: „Tym razem jest to płyta wymyślona wspólnie… zespołowo ponieważ od czasu poprzedniej płyty będącej jednorazowym projektem, powstał zespół Waglewski, Fisz, Emade… W związku z tym większa dojrzałość i większa spójność materiału. Po ukończeniu i przesłuchaniu całości, nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że to najbardziej osobisty, najgłębszy i jednocześnie najprawdziwszy materiał biorąc pod uwagę wszystko to, czego dokonaliśmy do tej pory…”. Koncert rozpocznie się o 20.30.

Prócz programów prowadzonych na obydwu scenach, na publiczność czeka mnóstwo atrakcji: warsztaty plastyczne, kiermasz rękodzieła, kiermasz książek oraz liczne konkursy z nagrodami. Warunek dobrej zabawy jest jeden: trzeba przyjść na bocheński Rynek.