Chwała banderze Rzeczpospolitej

Wczoraj w bocheńskiej bibliotece odbyło się uroczyste spotkanie z Danielem Dudą, profesorem, doktorem, kapitanem żeglugi wielkiej, Honorowy Ambasador Królewsko – Górniczego Miasta Bochnia. Profesor promował swoją najnowszą książkę pt. „Z Dziejów Polskiej Administracji Morskiej w latach 1918 – 1928”. Podczas spotkania marynarskim zwyczajem odbył się chrzest prezentowanej pozycji.

Uroczysta laudację wygłosił również Honorowy Ambasador Królewsko – Górniczego Miasta Bochnia, dyrektor bocheńskiego muzeum Jan Flasza. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę na dwie daty umieszczone w tytule promowanej książki. Pierwsza z nich to rok 1918, w którym Józef Piłsudzki ogłosił dekret zawierający program rozwoju powojennej marynarki handlowej oraz wojennej. Rozporządzenie to było bardzo ważne, gdyż Polska przez szereg lat niemalże wcale nie prowadziła polityki morskiej. Dopiero po zakończeniu I Wojny Światowej rozpoczęto wypracowywanie nowej strategii i polityki morskiej, budowanie administracji, urzędów, tworzenie służb ratowniczych oraz hydrograficznych. Drugą datą na którą zwrócił uwagę Jan Flasza był rok 1928. Ta data związana jest z kolei z utworzeniem Urzędu Marynarki Handlowej w Gdyni, co otwiera nowy okres w dziejach polskiej marynarki.

Matką chrzestną wodowanej książki została mgr Ewelina Mroczek, emerytowana wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, która nie rozbijała butelki szampana jak to ma miejsce w przypadku wodowania statku, lecz pokropiła książkę różą wcześniej zamoczoną w szampanie. Wygłosiła przy tym takie słowa – Docieraj wszędzie tam, gdzie cię oczekują, poprzez lądy morza i oceany, rozsławiaj imie polskich uczonych i wydawców (artystów, pisarzy, publicystów…). Przynieś chwałę banderze Rzeczpospolitej. Twoje imię to: „Z Dziejów Polskiej Administracji Morskiej w latach 1918 – 1928”.
Prof. Duda opowiadał także o statku m/s „Bochnia”, który pływał kiedyś po morzach i oceanach. Kapitan jest autorem pełnej dokumentacji technicznej tej jednostki. Profesor przekazał także kilka darów dla bocheńskiego muzeum m.in. tabakierę oraz znaczki z wizerunkiem Ojca Świętego. Również bocheńska biblioteka wzbogaciła się o kilka pozycji w tym także najnowszą książkę profesora.
Kapitan wręczył też medale dla Muzeum Miasta Bochnia oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni jako dla Protektorów Ligi Morskiej i Rzecznej. Pamiątkowe medale z wizerunkiem statku m/s „Bochnia” otrzymał także Urząd Miejski w Bochni, Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Bochniaków, I LO oraz II LO w Bochni, SP nr 1, Powiatowa i Miejska Biblioteka w Bochni, Muzeum im. Stanisława Fischera, Archiwum Państwowe w Bochni, Miejski Dom Kultury, Kopalnia Soli oraz Stalprodukt SA.