Burmistrz na rocznicę lokacji Bochni o Donaldzie Trumpie, muzułmanach i japońskim inwestorze

27 lutego przypada 764. rocznica nadania Bochni praw miejskich. Z tej okazji 24 lutego burmistrz Stefan Kolawiński zorganizował doroczne spotkanie w kopalni soli z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli polityki, samorządu oraz przedsiębiorców.

Wystąpienie burmistrza Stefana Kolawińskiego z okazji 764. rocznicy lokacji:

Szanowni Państwo,

Pozwólcie, że podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami nad wydarzeniami mającymi miejsce w czasie który upłynął od naszego poprzedniego święta lokacji Miasta Bochnia. Chyba najbardziej uwagę świata przykuło wydarzenie z dnia 8 listopada ur. mające miejsce w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W tym dniu Amerykanie zadecydowali, że ich prezydentem będzie Donald Trump. Wszyscy byliśmy świadkami reakcji różnych środowisk na ten wybór. Jedni rozdzierają szaty wieszcząc upadek demokracji, a drudzy w euforii głoszą korzystne zmiany. Analogiczne sytuacje działy się i dzieją się u nas, w Polsce. Wyborów nie wygrali sondażowi liderzy w przypadku i Prezydenta, i Parlamentu.

Coraz silniejszą polaryzację poglądów społeczeństw powoduje wiele czynników. Nie sprawdził się w praktyce model multi-kulti, Unia Europejska w zamian za otwarte ramiona dla mahometan, otrzymuje co i rusz gorzką lekcję pokory. Muzułmanie emigrujący do Europy nie integrują się z rdzenną ludnością, tworząc własne enklawy rządzące się obcymi nam zwyczajami i zachowaniami, jednocześnie wymuszając na nas rezygnację z własnych tradycji i zdobyczy kultury. Wszelkie instytucje Unii Europejskiej muszą sobie zdać sprawę, że niekończące się debaty, należy zastąpić działaniami.

Nadszedł czas konkretnych, skutecznych rozwiązań. Trwa i rozszerza się wojna cywilizacyjna, która przybiera charakter coraz groźniejszych, bezwzględnych ataków terrorystycznych na ludność cywilną. Na skutek tych doświadczeń, musiał wystąpić naturalny odruch obronny i przewartościowanie dotychczasowych imperatywów. W obliczu stałego, nieprzewidywalnego zagrożenia człowiek szuka wsparcia, identyfikując się z takimi działaniami i hasłami, które wychodzą naprzeciw jego potrzebom. Wyraźnym, choć jeszcze często bagatelizowanym sygnałem zmiany oczekiwań społecznych, było także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie tak dawno został zamordowany nasz polski kierowca, 37 letni mąż i ojciec. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że bezkrytyczna przychylność i tolerancja przez opętanych fanatyków traktowana jako słabość, nie przynosi oczekiwanych efektów.

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, Odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

To preambuła naszej Konstytucji, ale Konstytucja każdego państwa ma swoje oparcie na niewzruszonych zasadach suwerenności, wolności, praw, godności, wiary, sumienia i tradycji. Władza każdego szczebla musi gwarantować podstawowe prawa, a obywatel we własnym kraju, ma czuć jej starania o zapewnienie dobrego bytu i bezpieczeństwa! Właśnie dlatego wybory zaczęli wygrywać politycy, którzy dostrzegając zmianę oczekiwań społecznych, wyszli im naprzeciw. Musimy jednak wszyscy pilnować, starać się, aby zmiany i polaryzacja nastrojów nie poszły nazbyt daleko, w kierunku nietolerancji, nienawiści i radykalizmu.

Trwające na świecie konflikty wymagają od nas stałej uwagi i podejmowania takich decyzji, które zapewnią Polsce utrzymanie niezależności i niepodległości. Takim mądrym i potrzebnym działaniem, było zorganizowanie w Warszawie szczytu NATO, a w konsekwencji rozlokowanie sprzymierzonych wojsk w Polsce. Czujemy się bezpieczniej w przekonaniu, że studzi to w dużym stopniu imperialne zapędy Rosji, anektującej Krym i prowadzącej niegasnący konflikt w naszym najbliższym sąsiedztwie, na Ukrainie.

Chciałbym także wyrazić swoje – i zapewne większości rodaków oczekiwanie – iż trwający w Polsce, niepotrzebny konflikt będzie przygasał, a politycy główne swe siły i zainteresowania skierują na pracę dla pomyślności Narodu i Państwa Polskiego.

W podsumowywanym okresie, również w naszej małej ojczyźnie, Bochni wiele się działo. Byliśmy bezpośrednimi świadkami największego wydarzenia w ubiegłym roku – Światowych Dni Młodzieży. Miasto i okolice gościły pielgrzymów pochodzących przede wszystkim z Hiszpanii. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć pogodę ducha, radość i otwartość tych młodych ludzi. Staraliśmy się żeby Bochnia została przez nich zapamiętana, jako piękne i gościnne miasto, a jej mieszkańcy jako przyjaciele na których można liczyć. Jestem przekonany, że te starania się spełniły.
Nie sposób, nie zaznaczyć wydarzenia o innej skali i autoramencie, jednak także bardzo ważnego – szczególnie gospodarczo – dla rozwoju miasta. Myślę tu o BSAG, której rozwój nabiera coraz większego tempa. To na dziś 10 poważnych inwestorów z których już dwóch prowadzi działalność a wśród nich japoński koncern Mabuchi Motor, największy na świecie producent silników elektrycznych dedykowanych przemysłowi samochodowemu, AGD i szerokiej gamie innych produktów. Notabene, dzisiaj sprzedaliśmy kolejną działkę w BSAG, dużej firmie Kegel-Błażusiak, zajmującej się produkcją odzieży ochronnej i obuwia. Nie byłoby sukcesu BSAG bez działań Krakowskiego Parku Technologicznego, którego częścią jest nasza strefa. Nie byłoby tego sukcesu bez bezpośredniego zaangażowania Prezesa KPT, Pana Wojciecha Przybylskiego i Pani Wiceprezes, Małgorzaty Popławskiej, którym w tym miejscu serdecznie dziękuję. Dziękuję także przedstawicielowi Biznes Centrum in Małopolska, Markowi Martynowiczowi, który ukierunkował inwestora japońskiego na BSAG.

Bochnia zmienia się z dnia na dzień, koniec ubiegłego roku to uciążliwy remont ulic, ale dzięki niemu dzisiaj jeździmy po równych, gładkich drogach. Nie sposób wymienić tu wszystkich rzeczy jakie w Bochni się dzieją, a tak wiele jeszcze przed nami. Również pod koniec ubiegłego roku, po wielu perturbacjach udało się wreszcie uzyskać decyzję środowiskową na budowę łącznika autostradowego i jest on ujęty w Małopolskim Planie Inwestycyjnym.
W tym miejscu chciałbym podziękować całemu Zarządowi Województwa Małopolskiego na czele z Panem Marszałkiem, Jackiem Krupą, za wszystkie działania podejmowane na rzecz bocheńskiego samorządu, prowadzone zawsze na zasadzie harmonijnej, dalekowzrocznej i rzeczowej współpracy.

Dziękuję także lokalnym samorządowcom, Panu Staroście Ludwikowi Węgrzynowi i wszystkim gospodarzom gmin, miast i wsi powiatu bocheńskiego za wzajemne wspieranie prac i różnych inicjatyw. O przyjęcie podziękowań proszę także Radnych Miasta Bochnia, to dzięki Waszym inicjatywom podejmowanych jest wiele działań, służących miastu i jego mieszkańcom.

Od lat kształtowane, dobre relacje ze środowiskiem Bocheńskich Przedsiębiorców owocują wieloma cennymi inicjatywami, które w bardzo dużym stopniu tworzą pozytywny obraz miasta i regionu. Nie zawężacie swojego profilu aktywności tylko do prowadzenia działalności gospodarczej, ale włączacie się i organizujecie cały szereg przedsięwzięć, zarówno kulturalnych jak i prowadzących do rozwoju naszego miasta, także poprzez sponsoring czy wykonywanie określonych działań lub usług. Bardzo serdecznie Wam za to dziękuję.

Ukochana przez nas, jedyna i niepowtarzalna Bochnia, najstarsze miasto z bogatymi tradycjami salinarnymi w Małopolsce, zachwycająca swoim kolorytem i różnorodnością, od wieków wpisuje się chlubnymi kartami w historię Polski, Europy i Świata. Dziękuję lokalnym środowiskom zarówno artystycznym jak i kulturalnym, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim mieszkańcom za każdą cegiełkę dołożoną do budowy i rozwoju Bochni, naszej małej ojczyzny.

Jestem szczęśliwy, dumny i zaszczycony, że mogłem podzielić się z Państwem tymi refleksjami, jako gospodarz tego wyjątkowego miasta.