Łapanów: kiedy urzędnicy dowiedzieli się o groźnej bakterii?

Komunikat o obecności groźnej dla zdrowia bakterii w gminnym wodociągu trafiła do urzędników z Łapanowa 16 stycznia po południu. Tymczasem kampania informacyjna rozpoczęła się dopiero następnego dnia. Czy ktoś dopuścił się zaniedbania? Na stronie Urzędu Gminy Łapanów ukazał się komunikat w tej sprawie.

INFORMACJA dot. skażenia wody na Ujęciu Wody w miejscowości Chrostowa, Gmina Łapanów

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cichawka „Realiści” zleciła badanie wody z budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Cichawce nieposiadającemu akredytacji laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bochni. MPWiK pobrał wodę w dniu 10.01.2017 r. Badania wyszły negatywnie. O tym fakcie MPWiK Bochnia powiadomiło SANEPID Bochnia, który nie wydając żadnej wiążącej decyzji przekazał telefonicznie informację Gminnemu Zakładowi Komunalnemu.

GZK przystąpił do następujących czynności: dokonał czyszczenia zbiornika wody pitnej w m. Cichawka (za szkołą), wyłączono jedną połowę zbiornika i przepłukano sieć. Po tych czynnościach GZK zlecił wykonanie badania wody w budynku szkoły w Cichawce, a dla pewności czy woda w wodociągu odpowiada określonym normom dodatkowo w dwóch punktach: budynek GZK i Ujęcie Wody Chrostowa. Badania te wykazały, że woda jest zdatna do picia. Wyniki GZK otrzymał 16.01.2017 r., wykonywało je akredytowane laboratorium Limanowa. W tym samym czasie, tj. 16.01.2017 r. SANEPID Bochnia pobrał próbki wody w tych samych punktach.

W dniu 17.01.2017 r. w godzinach popołudniowych SANEPID Bochnia przekazał telefoniczną informację, iż w wodzie znajduje się bakteria Clostridium perfringens, nie informując o stopniu zagrożenia i nie przekazując Wójtowi Gminy i Gminnemu Zakładowi Komunalnemu żadnej pisemnej decyzji.

W dniu 17.01.2017 r. o godz. 16.03 na e-maila Urzędu Gminy wpłynęła decyzja z SANEPID Bochnia stwierdzająca brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z ujęcia Chrostowa. Wyniki badań na Clostridium perfringens na Ujęciu wody wynosiły 8 (jtk), w pozostałych dwóch punktach, tj. budynek GZK i Szkoła Cichawka nie wykryto bakterii.
W dniu 18.01.2017 r. w godzinach wczesnorannych po odebraniu poczty z elektronicznej skrzynki pocztowej wydano komunikaty, które zostały zamieszczone na stronie internetowej gminy, doręczone sołtysom, uczniom w szkołach, rozwieszone na tablicach ogłoszeń w poszczególnych wsiach, a także doręczone do ośrodków zdrowia. Uruchomiono trzy punkty zaopatrzenia w wodę: na terenie GZK, w OSP Tarnawa i OSP Sobolów. W dniu 20.01.2017 r. uruchomiono dodatkowy punkt poboru wody pitnej w remizie OSP Łapanów w postaci cysterny z wodą.

Od chwili otrzymania decyzji podjęto działania w kierunku ustalenia możliwości wykrycia źródła skażenia, jak również sposobu zwalczania bakterii, działania te trwają do dzisiaj. W dniu 18.01.2017 r. pracownicy GZK dokonali czyszczenia zbiornika, drenaży, filtrów pospiesznych oraz pozostałych urządzeń znajdujących się na Stacji Ujęć w Chrostowej jedynymi na ten moment dostępnymi metodami. Po zakończeniu tych działań GZK zlecił ponowne badanie wody akredytowanemu laboratorium w Limanowej. W dniu 19.01.2017 r. zostały pobrane próbki wody przez akredytowane laboratorium Limanowa i SANEPID Bochnia. Po otrzymaniu negatywnych wyników przystąpiono do kolejnych działań naprawczych.

W dniu 20.01.2017 r. wypożyczona została lampa UV (jej zadaniem jest likwidacja wszystkich mikroorganizmów w wodzie produkowanej na ujęciu) i urządzenie ozonujące z firmy WOFIL z Krynicy (jego zadaniem jest likwidacja bakterii w filtrach pospiesznych). W dniu 21.01.2017 r. został zamontowany korpus lampy UV. Jednocześnie dokonano uzgodnień dot. wypożyczenia urządzenia – generator dwutlenku chloru firmy EuroClean z Krakowa mający na celu zlikwidowanie zakażenia wtórnego na sieci wodociągowej, przyłączach wodociągowych i w zbiornikach wody pitnej. W dniu 22.01.2017 r. na Ujęciu wody wykonywano prace związane z wykonaniem odpowiedniego włączenia generatora do sieci. W dniu 23.01.2017 r. przedstawiciele firmy WOFIL z Krynicy wykonali montaż żarników lampy UV i aparatury sterującej. Aby zamontować w/w urządzenia wymagana była zgoda SANEPID Bochnia, którą Urząd Gminy uzyskał.

W dniu 24.01.2017 r. wyposażono punkt poboru wody pitnej OSP Sobolów w beczkowóz 5 tys. litrów.

Od dnia 24.01.2017 r. po uzyskaniu pisemnej zgody z SANEPID Bochnia na włączenie generatora dwutlenku chloru przystąpiono do jego montażu. W dniu 25.01.2017 r. dokonano zgłoszenia do SANEPID Bochnia o uruchomieniu w/w urządzeń.

Począwszy od 18.01.2017 r. w Urzędzie Gminy i budynku Gminnego Zakładu Komunalnego pełnione są dyżury, których celem jest bieżące informowanie o sytuacji i koordynacja dostarczania wody. Obecnie w opracowaniu jest harmonogram opróżniania zbiorników i sieci z wody. W tej sprawie zostanie wydany specjalny komunikat.

Informację opracował Urząd Gminy i Gminny Zakład Komunalny

Łapanów, dnia 25.01.2017 r.