Wszczęto dochodzenie w sprawie skażenia wody w gm. Łapanów

Policja sprawdza, w jaki sposób doszło do skażenia wody w gminie Łapanów. W poniedziałek na ujęciu w Chrostowej stwierdzono obecność groźnej bakterii: zgorzeli gazowej. Sanepid zabronił używanie wody do celów spożywczych, a także higienicznych. Policja i prokuratura, na podstawie doniesień medialnych, zajęły się sprawą.

Mając na uwadze doniesienia medialne o zanieczyszczeniu wody, komendant Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu polecił sprawdzić sytuację. Na miejsce udali się policjanci z grupy oględzinowej, kryminalistycznej, zostały wykonane oględziny miejsca ujęcia wody, zostały pobrane próbki gleby. Wszystko to pod kątem wyjaśnienia przyczyn zanieczyszczenia wody tą bakterią. W sprawie tej zostało wszczęte dochodzenie – mówi Łukasz Ostręga, rzecznik bocheńskiej komendy.

Na razie prowadzone jest dochodzenie z art. 182 kodeksu karnego mówiącego o zanieczyszczeniu środowiska. Z wiedzy, jaką posiadamy wynika, że zanieczyszczenie wody może być spowodowane zwiększeniem ilości bakterii, która tam występuje zarówno z przyczyn działania ludzi, ale również taki stan rzeczy może zaistnieć również z czynników stricte naturalnych. Dochodzenie prowadzimy pod tym kątem, aby sprawdzić, co tak naprawdę tam się stało. Te czynności były konsultowane z prokuratorem, więc działamy wspólnie. Na razie nie jest to śledztwo prokuratorskie tylko dochodzenie. Na razie jest wszczęte pod kątem art. 182 par. 2 kodeksu karnego – dodaje Łukasz Ostręga.

Niestety, próbki badań z 19 stycznia wykazały, że bakterii ciągle nie udało się zlikwidować – więcej tutaj. Mieszkańcy gminy Łapanów do odwołania muszą zaopatrywać się w wodę pitną wydawaną przez samorząd w czterech miejscach:

– Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu od godz. 08.00 do godz. 19.00
– Remiza OSP w Łapanowie od godz. 08.00 do godz. 19.00 (cysterna)
– Remiza OSP w Tarnawie od godz. 08.00 do godz. 19.00
– Remiza OSP w Sobolowie od godz. 08.00 do godz. 19.00.)

Skażona woda dociera również do mieszkańców części gminy Bochnia: Nieszkowic Wielkich oraz Woli Nieszkowskiej. W tym przypadku mogą oni odbierać wodę ze stacji uzdatniania w Siedlcu.

***

Pełne brzmienie art. 182 kodeksu karnego:

Art. 182. Zanieczyszczanie środowiska

§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.