Zamek od stycznia w rękach gminy Nowy Wiśnicz?

Zamek w Nowym Wiśniczu powinien zostać przekazany w administrowanie gminie – taka jest konkluzja posiedzenia komisji kultury sejmiku województwa małopolskiego.

Miała ona miejsce na zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu we wtorek 23 września po raz pierwszy w tej kadencji. Obecnie obiektem zarządza Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, samorząd gminy i miasta Nowy Wiśnicz stara się jednak o włączenie zamku w struktury Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Zdaniem burmistrza Stanisława Gaworczyka, skorzysta na tym zamek, który będzie zarządzany na miejscu, a nie z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Pomysł taki popiera m.in. Stanisław Handzlik, wiceprzewodniczący komisji kultury.

Uważam, że jest to dobry kierunek, jeszcze do niedawna gminy były ubogie, nie było ich stać na to, żeby brać na siebie ciężar finansowania takiego zamku, dbania o substancję. Teraz jest czas na to, żeby korzystając ze środków, jakie Małopolska daje na utrzymanie tego zamku, spróbować razem z gminą robić to tak, aby władztwo należało już do gminy, natomiast samorząd małopolski powinien przekazywać gminie pieniądze, jakie do tej pory były przeznaczane na utrzymanie obiektu – mówi Stanisław Handzlik.

Na razie nie wiadomo, kiedy zapadną wiążące decyzje w sprawie zamku. Podczas posiedzenia komisji mówiło się jednak o możliwości zarządzania obiektem przez gminę już od stycznia przyszłego roku. Orędownikiem zmiany administratora zamku w Nowym Wiśniczu jest m.in. prof. Kazimierz Kuśnierz, rzeczoznawca ministra kultury w zakresie opieki nad zabytkami. – Gdy będzie gospodarz, który będzie potrafił ściągnąć tu niebagatelne środki finansowe, stworzy program nie tylko muzealny, bo muzeów mamy dużo, ale wielofunkcyjnych centrów kulturalnych znacznie mniej. Tymczasem Wiśnicz i ziemia bocheńska tego potrzebuje – uważa prof. Kuśnierz.

Rocznie utrzymanie zamku kosztuje 300 tys. zł. Przychody z samych tylko biletów wahają się w granicach 240-260 tys. zł. Rocznie zamek w Nowy Wiśniczu odwiedza 38 tys. turystów. Zdaniem samorządu wiśnickiego, liczbę te można bardzo łatwo powiększyć.

Przypomnijmy, wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia własności zamku. Od wielu lat trwa w tej sprawie postępowanie sądowe.

There are 1 comments