Historyczne centrum Bochni tematem warsztatów kreatywnych

19 grudnia odbyły się warsztaty kreatywne, których celem było zebranie pomysłów na rewitalizację pięciu przestrzeni publicznych (tzw. wnętrz urbanistycznych) w historycznym centrum Bochni.

Pod obrady wzięto:

1. Rynek
2. Północną pierzeję Rynku wraz z ul. Solną i Placem św. Kingi
3. Wschodnią pierzeję Rynku wraz z placem przy Muzeum im. St. Fischera
4. Plac Gen. L. Okulickiego
5. Plac Gen. K. Pułaskiego.

Organizatorem warsztatów był Burmistrz Miasta Stefan Kolawiński, natomiast moderatorem Bocheńska Fundacja „Salina NOVA”. Wydarzenie jest częścią projektu pn. „Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Bochni na lata 2016-2026”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

We wprowadzeniu przedstawiono wspólne działania partycypacyjne w okresie 2014-2016, wyniki ankiety internetowej „Rewitalizacja centrum Bochni” oraz najbliższe kroki w ramach procesu rewitalizacji centrum Bochni, podejmowane przez władze miasta.

Warsztaty podzielono na dwie sesje. W pierwszej sesji uczestniczyły 22 osoby, w tym przedstawiciele Rady Miasta, organizacji społecznych, przedsiębiorców, miejskich instytucje kultury, architektów i urzędników. Uczestnicy pracowali w trzech interdyscyplinarnych zespołach moderowanych przez dr. inż. arch. Piotra Langera. W drugiej sesji plenarnej połączonej z debatą publiczną brali udział mieszkańcy, którym zaprezentowano wypracowane przez grupy pomysły.

Zebrane w trakcie warsztatów pomysły i propozycje programowo-przestrzenne będą wytycznymi do planowanego przez władze miasta przetargu na projekt koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji historycznego centrum Bochni. Raport i wyniki ankiety internetowej zostaną opublikowane w najbliższym czasie.