„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Rzezawa: mieszkańcy dostali 314 ton żywności

314 ton produktów żywnościowych trafiło w tym roku do mieszkańców gminy Rzezawa. Wśród nich były olej rzepakowy, cukier, klopsy w sosie własnym, mielonka wieprzowa, sok jabłkowy, mleko UHT, dżem truskawkowy, groszek z marchewką, kawa zbożowa instant, ryż biały, fasola biała, koncentrat pomidorowy i wiele innych.

Od początku programu tj. od 2015 roku do grudnia 2016 roku gmina przekazała łącznie około 314 ton produktów, na co składają się:

– 73 tony żywności
– 84 tony warzyw
– 157 ton owoców

Od czerwca 2015 roku samorząd uczestniczy w Programie Operacyjnym „Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowanym we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie. W sierpniu 2016 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2016, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące mogą skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających.

Pomoc żywnościowa w postaci paczki żywnościowej jest przekazywana osobom spełniającym kryteria kwalifikujące je do statusu osób najbardziej potrzebujących. Podprogram 2016 jest kontynuacją Podprogramu 2015, w ramach których od stycznia 2016 roku do grudnia 2016 roku wydano blisko 50 ton różnego rodzaju produktów żywnościowych takich jak: olej rzepakowy, cukier, klopsy w sosie własnym, mielonka wieprzowa, sok jabłkowy, mleko UHT, dżem truskawkowy, groszek z marchewką, kawa zbożowa instant, ryż biały, fasola biała, koncentrat pomidorowy, makaron jajeczny, makaron świderki, szynka drobiowa, gulasz wieprzowy z warzywami, powidła śliwkowe, filet z makreli, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane, ser podpuszczkowy dojrzewający i ser topiony.

W trakcie trwania POPŻ 2014-2020 z pomocy korzystało cyklicznie 200 rodzin, co stanowiło około 600 osób. Średnio na rodzinę w ciągu roku przypadło 248 kg żywności, tj. 83 kg w przeliczeniu na osobę.

Obok dystrybucji paczek prowadzone były również działania towarzyszące które mają na celu włączenie społeczne odbiorców końcowych pomocy żywnościowej.

W 2016 roku zostały zrealizowane 2 warsztaty kulinarne, 1 warsztat żywieniowy oraz 2 warsztaty kulinarne połączone z działaniami integrującymi w formie spotkania wigilijnego zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzezawie w partnerstwie z Bankiem Żywności w Krakowie w których uczestniczyło łącznie 90 osób.

Dzięki współpracy władz samorządu z Bankiem Żywności w Krakowie, mieszkańcy Gminy Rzezawa w 2016 roku mogli również korzystać z pomocy w formie darmowych owoców i warzyw w związku z wprowadzonym embargiem rosyjskim. Gmina Rzezawa w tym roku przekazała mieszkańcom łącznie 181 ton 738 kg produktów rolnych w tym: 122 tony 524 kg jabłek, 55 tony 414 kg marchwi oraz 3 tony 800 kg papryki. Produkty zostały wydane w czterech transzach w miesiącach: luty, czerwiec, listopad oraz grudzień. Ogólnie z tej formy pomocy każdorazowo skorzystało ponad 3000 osób z 700 rodzin.

W związku z dużym zainteresowaniem Programem Operacyjnym „Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020” oraz nieodpłatnymi produktami rolnymi Gmina Rzezawa w dalszym ciągu będzie uczestniczyć w powyższych programach.