Rewitalizacja: Spacery badawcze i warsztaty z udziałem 30 osób

17 sierpnia odbyły się dwa spacery badawcze w obrębie Rynku i Plant Salinarnych oraz warsztaty urbanistyczne. Na otwarte zaproszenie do wszystkich mieszkańców Bochni odpowiedziała grupa ok. 30 osób. Był to element II etapu opracowania programu rewitalizacji Bochni.

Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele różnych grup społecznych w tym: przedsiębiorcy, przewodniczący osiedli, radni, osoby zainteresowane problematyką miejską, urzędnicy oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu. Wszyscy mieli możliwość wyrażenia własnego zdania na temat pozytywnych aspektów oraz problemów występujących na danym terenie. Rolę przewodnika w czasie spacerów pełnił mgr inż. architekt Adam Kobiela, który nakreślał historię i specyfikę poszczególnych miejsc.

Po zakończeniu spacerów badawczych, przeprowadzono w Urzędzie Miasta Bochnia ponad trzygodzinne warsztaty urbanistyczno-diagnostyczne. Uczestnicy podzieleni na pięć grup roboczych, zajmujących się sferami: społeczną, gospodarczą, przestrzenno-funkcjonalną, środowiskową i techniczną, określali główne uwarunkowania, problemy i zagrożenia procesu rewitalizacji na terenie miasta.

Na zakończenie odbyło się głosowanie plenarne, gdzie każdy uczestnik wskazywał dwa – jego zdaniem – najbardziej istotne czynniki z wyżej wymienionych sfer, które należy uwzględnić w procesie rewitalizacji.

Ze spacerów oraz warsztatów zostanie sporządzony i upubliczniony raport wraz z wnioskami. Będzie on jednym z elementów stanowiących podstawę do wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Bochni.