Biblioteka bada terminologię… polskich zespołów rokowych

Od października w Dziale Zbiorów Audiowizualnych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni można oglądać wystawę „…skąd się wzięły i co znaczą nazwy polskich zespołów rockowych i alternatywnych”.

„…skąd się wzięły i co znaczą nazwy polskich zespołów rockowych?” – to tytuł wystawy, na której zaprezentowano genealogię tylko wybranych polskich zespołów rockowych oraz wystawiono ich płyty. Niekiedy nazwa zespołu to czysty przypadek, może być zaczerpnięta z napisu na murze, może być skrótem imienia czy nazwiska założyciela, tytułem pierwszej kompozycji czy nawet zwykłą pomyłką na plakacie pierwszego koncertu.

Zdarza się, że nazwa została wybrana na chybił trafił z obcojęzycznego słownika lub oznacza skróty wersetów Pisma Św. Niekiedy bywa różnie interpretowana przez poszczególnych liderów zespołu – dla jednego to tłumaczenie z języka staroperskiego, a dla innego skrót nazwy duetu. Są i nazwy dokładnie przemyślane, zaplanowane – jednak przyznać należy, że każda z nich utożsamia dany zespół, kojarzy z określonym brzmieniem muzyki.

Poprzez tę wystawę Biblioteka chce przypomnieć o latach świetności płyt analogowych, które kiedyś były głównym nośnikiem nagrań muzycznych. W zbiorach posiada ich ponad tysiąc tytułów, wśród nich płyty z nagraniami muzyki rozrywkowej i klasycznej czy bajek. Dla chętnych przygotowano również sprzęt do ich odtwarzania – adapter – każdy może przyjść i posłuchać, przypomnieć sobie uroki „trzeszczących” płyt. Wystawę można oglądać w Dziale Zbiorów Audiowizualnych do końca roku.