Dofinansowanie wymiany kotłów na ekologiczne – ankieta

Burmistrz Bochni ogłasza nabór ankiet wstępnej deklaracji uczestnictwa w projekcie dla mieszkańców, chcących wymienić paleniska na bardziej ekologiczne. Przewiduje on likwidację lub wymianę starych kotłów, pieców na paliwa stałe (np. węgiel, koks, miał) wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania.

Wsparcie może być udzielane na inwestycje w źródła ciepła proekologiczne spalające biomasę, paliwa gazowe, paliwa stałe, w tym m.in. węgiel wysokoenergetyczny (kotły grzewcze Klasa 5) lub wykorzystujące pompy ciepła w budynkach mieszkalnych.

Prowadzony nabór jest elementem przygotowania wniosku o dofinansowanie planowanych działań z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020 w ramach projektu „Poprawa jakości miejskiego powietrza – wymiana tradycyjnych źródeł ciepła na proekologiczne w Gminie Miasta Bochnia”. Złożenie niniejszego wniosku nie jest jednoznaczne z przystąpieniem do Programu na terenie Gminy Miasta Bochnia. Podjęcie przez Gminę Miasta Bochnia działań w tym zakresie jest uwarunkowane pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o dofinansowanie.

WAŻNE:

1. Wsparcie będzie uwarunkowane wykonaniem działań termomodernizacyjnych, które będą wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego dla budynku, w którym nastąpi wymiana źródła ciepła.

2. Dofinansowanie do nowych urządzeń grzewczych: 350 zł/kW mocy urządzenia, ale nie więcej niż 8000 PLN.

3. Wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 co najmniej 30% w odniesieniu do istniejących instalacji.

4. W przypadku kotłów opalanych paliwami stałymi muszą one spełniać następujące warunki: Posiadać certyfikat zgodności z normą PN-EN 303-5 „Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 50 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie” lub równoważną, wydaną przez właściwą jednostkę certyfikującą. Posiadać nominalną sprawność przemiany energetycznej co najmniej 85%.

5. Wszystkie działania mają służyć zmniejszeniu zapotrzebowania na energię budynków, a tym samym zastosowaniu urządzeń grzewczych mniejszej mocy.

6. Weryfikacja stopnia osiągnięcia efektywności energetycznej będzie oceniana w oparciu o metodę uwzględniającą rodzaj i stan budynku, rok budowy oraz zakres przeprowadzonej wcześniej modernizacji energetycznej.

7. Spełnienie ww. wymogów będzie warunkowało wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania budynku.

Ankiety przyjmowane będą od dnia 05.07.2016 r. do dnia 20.07.2016r. w godzinach pracy Urzędu w Biurze Obsługi Klienta ul. Kazimierza Wielkiego 2, 32-200 Bochnia.

Ankiety są dostępne na stronie www http://bochnia.eu/ lub w Zespole ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Rewitalizacji Miasta (parter. p. 7), tel. 14 614 91 82.