Sobota: Spotkanie z Grzegorzem Braunem

Grzegorz Braun, znany polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta, a także zaangażowany działacz polityczny, były kandydat na urząd prezydenta RP, będzie gościł w Bochni. 14 maja o 18.30 w sali kameralnej MDK spotka się ze swoimi sympatykami.

Grzegorz Barun zanany jest z wielu wypowiedzi i felietonów, także książek i wyreżyserowanych filmów w których nie szczędzi krytyki obecnemu, „pomagdalenkowemu” układowi władzy. Otwarcie i bez żadnych kompromisów zgniłej poprawności politycznej mówi o naszej dawnej i współczesnej historii pokazując wydarzenia i ludzi takimi jakimi były i są naprawdę. Jeden z nielicznych porusza tematy szkodliwej, zdradliwej i fatalnej w skutkach działalności żydostwa w Polsce, gazetę wyborczą nazywając zawsze „gwiazdą śmierci”. Doczekał się już nie jednego procesu z tego powodu. Jego działalność jest dość bogata. W 2005 nakręcił znany film dokumentalny pt. Plusy dodatnie, plusy ujemne o kontaktach Lecha Wałęsy z SB – czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Od 1987 współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy, za co był poddawany represjom przez władze PRL i SB. W 1988 i 1989 uczestniczył w protestach studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał też w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Później był także publicystą m.in. i Radia Wrocław. W latach 90. był publicystą kwartalnika „Fronda”. Do 2007 prowadził zajęcia z dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich dla której kilkakrotnie wygłaszał prelekcje ideowe podczas spotkań w Warszawie i Wrocławiu. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą przyrównywał wielokrotnie do ZSRR, gdyż jak twierdzi, instytucja ta opiera się na podobnych wartościach, co państwo radzieckie.

Jest współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. W kwietniu 2007 ogłosił, że znany językoznawca, profesor Jan Miodek był konfidentem SB, za co został mu wytoczony proces, który ostatecznie wygrał dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka stwierdzającym, że polskie postępowania sądowe bezspornie naruszyły wolność wypowiedzi i skazał Polskę na wypłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia Grzegorzowi Braunowi.

24 stycznia 2015 ogłosił decyzję o kandydowaniu na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach w 2015. W przeprowadzonych 10 maja wyborach zajął 8. miejsce spośród 11 kandydatów.

W 2015 premierę miał serial filmowy autorstwa Grzegorza Brauna pt. Zamach Smoleński, dotyczący katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010.

Publikuje artykuły m.in. w czasopismach „Opcja na prawo” oraz Polonia Christiana.

Najbardziej znane filmy:
Zamach Smoleński – reżyseria, 2015
Transformacja – reżyseria, 2012
Towarzysz generał idzie na wojnę – reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2011
Eugenika – w imię postępu – reżyseria, 2010
New Poland – reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2010
Towarzysz generał, reżyseria, scenariusz, 2010
Marsz wyzwolicieli, reżyseria, scenariusz, 2009
TW Bolek – scenariusz i reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2008
Defilada zwycięzców – scenariusz i reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2007
Errata do biografii – reżyseria, współpraca reżyserska, scenariusz, lektor, 2007–2010
Plusy dodatnie, plusy ujemne – reżyseria, 2006
Warto kochać – reżyseria, 2005

Książki:
Towarzysz generał idzie na wojnę (Dom Wydawniczy Rafael, Kraków, 2011)
Kto tu rządzi? (wspólnie z Janem Pińskim, Bollinari Publishing House, Warszawa, 2014)
Stałe warianty gry (Wydawnictwo Prohibita, Warszawa, 2016)