Muzeum: Wykład o bukietach, wiankach i roślinach w dawnej Galicji

Co zawierały niegdyś bukiety i wianki święcone w polskich kościołach oraz jakie rośliny jadano na przednówku w dawnej Galicji dowiemy się na kolejnym spotkaniu z cyklu „Oblicza medycyny”. Wykład dr Łukasza Łuczaja zaplanowano na 1 października.

Dr Łukasz Łuczaj opowie o roślinach jedzonych na przednówku w dawnej Galicji,jak również zaprezentuje wyniki swych badań nad zielnymi bukietami i wiankami święconymi w polskich kościołach – zachęcają organizatorzy kolejnego spotkania muzealnego z cyklu „Oblicza medycyny”.

Cykl spotkań poświęcony historycznym i kulturowym aspektom medycyny został zainaugurowany w 2000 roku. Do tej pory na wykładach była mowa m.in. o: epidemiach chorób zakaźnych w Rzeczypospolitej w XVI-XVIII, japońskich aptekach wędrownych czy eutanazji, aborcji i klonowaniu człowieka. W ubiegłym roku dr Anita Magowska opowiedziała o polskich misjach medycznych w krajach Trzeciego Świata (więcej na ten temat a artykule: O „Redemptoris Missio” w bocheńskim muzeum).

Tym razem gościem spotkania muzealnego będzie dr Łukasz Łuczaj, absolwent biologii środowiskowej Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jego największe pasje to ekologia roślin, etnobotanika, architektura krajobrazu i antropologia.

Mieszka z żoną i dwiema córkami w Rzepniku koło Krosna, gdzie gospodaruje na siedemnastohektarowym zboczu góry. Utrzymuje tam łąki kośne i pole z ginącymi chwastami, odtwarza naturalne leśne runo, uprawia dzikie gatunki roślin. Prowadzi przyrodnicze eksperymenty i organizuje obozy survivalowe, których uczestnicy odżywiają się głównie dzikimi roślinami.

Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i książek m.in.: „Dzikie rośliny jadalne – zapomniany potencjał przyrody”, „Podręcznik robakożercy czyli jadalne bezkręgowce Środkowej Europy”, „Rośliny aromatyczne u Indian”, „Dzikie rośliny jadalne Polski – przewodnik survivalowy”.

Spotkanie odbędzie się 1 października w bocheńskim muzeum. Początek zaplanowano na godz. 17.30.Wstęp wolny.