„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

9. Festiwal integracyjny: W finale koncert Grzegorza Hyżego

Zakończyło się przyjmowania zgłoszeń do 9. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbędzie się w dniach 17-19 maja w Bochni. Podobnie jak w ubiegłych latach dla uczestników przewidziano dwudniowe warsztaty, a dla publiczności ciekawe koncerty.

Oprócz uzdolnionych artystycznie uczestników festiwalu swoje piosenki zaśpiewa Jan Wojdak, a Gala Laureatów zakończy się koncertem Grzegorza Hyżego. W gronie jurorów i artystów prowadzących warsztaty będą jeszcze: Ania Rusowicz, Monika Zamachowska, Janusz „Yanina” Iwański, Marek Piekarczyk i Zbigniew Zamachowski.

Głównym przesłaniem festiwalu jest integracja poprzez sztukę. Stąd wiodącą kategorią są „muzyczne duety”, w której osoby zdrowe i niepełnosprawne wspólnie przygotowują interpretację wybranej piosenki. Społeczeństwo bardzo często postrzega osoby niepełnosprawne przez pryzmat choroby, my chcemy to robić przez wymiar uzdolnień. I tu rzeczywiście można zobaczyć wzajemny podziw, uśmiech, zrozumienie i współdziałanie, niezależnie od posiadanych niedyspozycji – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni.

Bardzo ciekawą, choć jeszcze mało popularną wśród uczestników kategorią jest kabaret. Ta formuła została wprowadzona do festiwalu trzy lata temu. Tu mamy mniej zgłoszeń. Pewnie dlatego, że niewiele osób pracujących z niepełnosprawnymi decyduje się na tą formę edukacji artystycznej. Niektórzy mają wątpliwości, czy wypada? Ten festiwal udowadnia, że nie tylko wypada, ale i warto – mówi Jerzy Turek, wicedyrektor Ośrodka.

Udział w festiwalu, zarówno dla uczestników, jak i publiczności jest bezpłatny. Część warsztatowa odbywa się w budynkach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, natomiast przesłuchania konkursowe i Gala Laureatów w Hali Widowiskowo – Sportowej. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Bocheńskiego, Miasta Bochni oraz firm i instytucji.

Więcej informacji na stronie www.festiwal.bochnia.pl oraz Facebook.