Trzciana: Cała prawda o ppor. Łukaszewiczu

W miniony czwartek także w Trzcianie odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wejścia wojsk radzieckich na terytorium Polski. 17 września odsłonięto tam tablicę upamiętniającą ppor. Michała Łukaszewicza, pierwszą ofiarę kampanii wrześniowej na tym terenie.

Obelisk upamiętniający ppor. Łukaszewicza powstał już w 1975 roku z inicjatywy ówczesnej młodzieży szkolnej, która doprowadziła do częściowego ujawnienia personaliów bohatera oraz okoliczności jego śmierci. Jednak zawierała ona zawierała nieścisłości i błędy m.in. błędną datę śmierci i niepoprawne brzmienie nazwiska czołgisty. W związku z tym samorząd ufundował nową tablicę z pełnymi danymi podporucznika.

Obchody upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat rozpoczęły się w Zespole Placówek Oświatowych Gminy Trzciana i miały formę uroczystej akademii. Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablicy inskrypcyjnej, zamontowanej na kamiennym obelisku umieszczonym na grobie zabitego 6 września 1939 roku w przysiółku Działy dowódcy 2 plutonu 121 kompanii czołgów lekkich 10 Brygady Kawalerii, ppor. Michała Łukaszewicza.

Po odsłonięciu obelisku, którego dokonali Danuta Michniak – Dutkiewicz, sekretarz Urzędu Gminy Trzciana, Ryszard Śliwa, Przewodniczący Rady Gminy w Trzcianie oraz Andrzej Kącki, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Trzcianie i modlitwie w intencji ofiar II wojny światowej, uczeń gimnazjum w Trzcianie Maciej Król poprowadził apel poległych. Na koniec pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości oprócz uczniów, nauczycieli i dyrektorów wszystkich szkół z Gminy Trzciana wzięli także udział zaproszeni goście, m.in. Teofil Wojciechowski – członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, proboszcz Parafii w Trzcianie ks. Władysław Midura oraz uczestnicy poprzedniego spotkania, wśród których byli: Jarosław Kucybała (przedstawił postać ppor. Łukaszewicza), Krzysztof Jawień, Andrzej Prus – Bugayski oraz Tadeusz Olszewski. Ponownie przybyli także seniorzy, świadkowe wydarzeń sprzed 70 lat: Rozalia i Józef Pietrasowie, Władysława Michniak i Augustyn Leśniak.

Głównym organizatorem uroczystości upamiętniającej 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej był Andrzej Kącki, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Trzcianie.

Uroczystość z 17 września była niejako kontynuacją sesji naukowej z 23 kwietnia, która została zorganizowana pod hasłem „Kampania wrześniowa na terenie Trzciany i okolic”. Stała się ona inspiracją do działań mających na celu pokazanie prawdy historycznej o ppor. Michale Łukaszewiczu.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null