Żurek postny regionu bocheńskiego i wielickiego – zdjęcia

19 marca w Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego odbyło się spotkanie nt. żurku postnego regionu bocheńskiego i wielickiego. Spotkanie prowadziła Maria Mleczko – Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Gdowie.

Maria Mleczko wraz z pracownikami Spółdzielni Socjalnej „Dolina Raby” przygotowała dwa rodzaje żuru. Pierwszym był żur na zakwasie serwowany w czasie postu, a drugi żur świąteczny na serwatce.

Prelegentka opowiedziała o metodach przygotowania tradycyjnego żuru, a także o historii jego spożywania w polskich rodzinach. Podczas dyskusji okazało się, że żur serwatkowy jest charakterystyczny głównie dla województwa małopolskiego. Dyskutowano również na temat różnic pomiędzy białym barszczem, a żurkiem.

Muzeum przygotowało książki, w których zawarte były przepisy na różnego rodzaju żurki. Przepisy te omówiono i dokonano analizy porównawczej do tradycyjnego przepisu żurku regionu wielickiego i bocheńskiego. Po części teoretycznej odbyła się degustacja obu rodzaju żurów.

Spotkania było okazją do wymiany kulinarnych doświadczeń, a także dyskusji o kuchni narodowej, regionalnej i lokalnej. W Muzeum odbywają się cykliczne spotkania dotyczące kulinariów. Szczegóły na stronie internetowej.