Łapanów: Gmina wyłączyła iluminację zabytkowych kościołów

Gmina Łapanów wyłączyła iluminacje przy trzech zabytkowych kościołach: w Łapanowie, Sobolowie i Tarnawie. Lampy uliczne oświetlają natomiast niezabytkowy kościół w Cichawce. Dlaczego?

Sprawa wypłynęła podczas ostatniej sesji rady gminy, 25 lutego. Szanowni państwo radni, zostaliście w pewnym sensie oszukani, ograni przez jednego radnego. Wyłączyło się wszystkie oświetlenia wokół kościołów, wyłączyło się w Łapanowie, w Tarnawie, w Sobolowie, natomiast jest jeden kościół, który nie został wyłączony, jest to kościół w Cichawce. I mało tego, gmina nie zwróciła się z pismem do Tauronu o odłączenie Cichawki – mówił Stanisław Chmielek, prezes Stowarzyszenia „Orkiestra Dęta Sobolów”.

Wójt Robert Roj w rozmowie z mojaBochnia.pl tłumaczy, że iluminacje zabytkowych kościołów były bezprawnie podpięte do oświetlenia ulicznego. Jak mówi, gmina może bowiem dotować zabytkowe świątynie, ale nie wchodzi w ten zakres ich oświetlanie na koszt podatnika.

Mój poprzednik podjął uchwałę, aby dotować zabytki, ale nie podjął uchwały, żeby opłacać iluminacje, dlatego były one podpięte bezprawnie. Gdy rozmawiałem z radnymi, sołtysami, usłyszałem, że nikt nie wiedział, że oświetlenie kościołów jest podpięte do oświetlenia gminy i płaci za to gmina. Ktoś powie, że to jest dobro naszych samorządów, żeby tym się chwalić. Jak najbardziej, ale jest to również dobro poszczególnych parafii. Dziś rozmawiając na ten temat widzę, że ilu Polaków, tyle głosów. Nie mam przeświadczenia, że zrobiłem źle. Dobrze, że jest to przejrzyste, klarowne. Zresztą sam Jezus powiedział: Co boskie Bogu, a co cesarskie cesarzowi – mówi Robert Roj. Wójt dodaje, że gmina zaoszczędziła na odłączeniu iluminacji od 50 do 55 tys. zł rocznie.

26 maja 2015 r. wójt Robert Roj wystąpił do Tauronu z zapytanie, które kościoły są podpięte do oświetlenia gminnego. Wystąpiłem z prośbą o doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem i przepięcie na liczniki kościelne. W międzyczasie Tauron powiadomił księży proboszczów, że taka sytuacja ma miejsce, że czas przepięcia będzie wynosił około dwóch miesięcy. W piśmie Tauronu do księży proboszczów było podane, że czas dwóch miesięcy na przepięcie jest po to, aby szukać rozwiązania. Stało się, jak się stało. Moją winą było to, że osobiście nie powiadomiłem księży, ci zaś unieśli się honorem i przeczytali na ogłoszeniach parafialnych to, co chcieli przeczytać, przeczytali część pisma, a nie przeczytali drugiej części. Wiem, że dzisiaj iluminacja działa przy dwóch kościołach: w Tarnawie i Łapanowie.

Na nasze pytanie, dlaczego w takim razie oświetlony jest kościół w Cichawce, wójt odpowiada: Regionalna Izba Obrachunkowa odnosiła się do tylko zabytków. Po drugie, z księdzem proboszczem z Cichawki jest podpisana umowa i on finansuje oświetlenie kościoła od 15 września 2015 r. – dodaje Robert Roj. Zaznacza, że samorząd partycypuje w połowie kosztów oświetlenia świątyni (w tekście porozumienia nie ma o tym wzmianki).

W myśl porozumienia, parafia w Królówce (kościół w Cichawce jest świątynią dojazdową tej parafii) zamontuje we własnym zakresie dwie lampy o łącznej mocy 250 wat dla oświetlenia drogi dojazdowej oraz placu przykościelnego w Cichawce. Gmina wyraziła zarazem zgodę na włączenie wspomnianej instalacji z dniem 1 października 2015 r. Koszty wyliczono według zużycia: 365 dni x 10 godzin dziennie = 3650 godzin x 250 W = 912 kW/rok x 0,60 zł = 547,2 zł/rok. Parafia zobowiązała się przelewać należność na konto gminy w dwóch ratach na koniec czerwca i koniec grudnia. W porozumieniu zastrzeżono możliwość zmiany ceny energii oraz możliwość wypowiedzenia go z 2-miesięcznym wyprzedzeniem.

Parafie w Łapanowie i Tarnawie mają obecnie iluminacje podpięte na własny koszt, kościół w Sobolowie ciągle nie jest oświetlony. Iluminacja działała od 2001 r., gdy było nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Proszę zauważyć, ile to lat. Nie wiem, jakie to będą koszty dla parafii, najpierw trzeba to podłączyć – mówi ks. Stanisław Jachym, proboszcz parafii Sobolów.

Sprawę poruszyła kilka dni temu „Gazeta Krakowska”. Dziennik powołuje się na wójta Lipnicy Murowanej Tomasza Gromalę, który nie wzbrania się przed oświetlaniem XV-wiecznego kościoła św. Leonarda. Wspomniano też o gminie Bochnia, również ponoszącej koszty iluminacji świątyń. Pada również opinia Mirosława Chrapusty z wydziału prawnego wojewody. Stwierdza on, że samorząd „może i nie ma” obowiązku oświetlania świątyń. Ale w dobrym obyczaju i tonie jest wspieranie dziedzictwa narodowego jakim są niewątpliwie wszystkie zabytkowe świątynie – dodaje na łamach „Gazety Krakowskiej”.

Na nasze pytanie, czy bierze pod uwagę możliwość podpisania podobnych porozumień z pozostałymi trzema parafiami, wójt odpowiada: Zawsze można siąść do negocjacji, do rozmów.