Nabożeństwo do Świętego od podarunków

Mieszkańcy Bochni przez cały rok pamiętają o postaci św. Mikołaja. Co tydzień biorą udział w nowennie do patrona swojej parafii.

Jak mówi ks. Zdzisław Sadko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej oraz proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa, nabożeństwo ma miejsce zawsze w poniedziałek po Mszy św. wieczornej.

Nasza parafia i nasz kościół jest równocześnie sanktuarium, ale patronem parafii jest św. Mikołaj. Kiedy dostaliśmy relikwie św. Mikołaja w postaci manny, postanowiliśmy, że będzie nie tylko nowenna przed uroczystością odpustową ku czci św. Mikołaja, ale również przez cały rok w każdy poniedziałek. W środy jest nowenna do Matki Bożej, a w każdy poniedziałek po Mszy św. wieczornej jest nowenna do św. Mikołaja, patrona naszej parafii po to, aby ten patron wypraszał potrzebne łaski – mówi proboszcz.

Parafia św. Mikołaja w Bochni istnieje od XIII w. i jest jedną z najstarszych parafii ziemi bocheńskiej. Ufundowała ją księżna Grzymisława przed 1253 r.

There are 2 comments

  1. cyt „Kiedy dostaliśmy relikwie św. Mikołaja w postaci manny”,co to za bzdury może ktoś mi to wytłumaczy?

  2. „Relikwie św. Mikołaja mają niezwykłą właściwość: stale wydziela się z nich ciekła, pachnąca substancja. W 1925 r. substancję tę próbowano zbadać naukowo, ale chemicy nie potrafili stwierdzić nic ponadto, że jest to… woda w najczystszej postaci. Ciecz nazwano „manną św. Mikołaja”. Święty Mikołaj nie przestał czynić cudów także po śmierci. Od 1980 każdego roku, 9 maja w święto przeniesienia relikwii, „manna” jest pobierana przez specjalny otwór w sarkofagu. „Mannę” pobiera rektor bazyliki, w obecności arcybiskupa Bari, kapłanów i wiernych.” Zródło: http://www.opiekun.kalisz.pl/275/Manna%20%C5%9Aw.%20Miko%C5%82aja.htm