Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta w kwietniu?

Radni przyjęli uchwałę w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta w Bochni. Zmienia ona dokument z 2006 r. Jeśli burmistrz wykona zapisy dokumentu, wybory do nowego organu mogłyby się odbyć już w kwietniu.

Pierwotnie uchwała o powołaniu Młodzieżowej Rady Miasta była przygotowana na sesję w kwietniu 2015 r. Nie została wtedy jednak poddana pod głosowania z uwagi na potrzebę przeprowadzenia dodatkowych konsultacji w ramach komisji oświaty. Ostatecznie dokument trafił pod obrady w grudniu i został przyjęty.

Młodzieżową Radę Miasta w Bochni stanowią przedstawiciele uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mających swą siedzibę na terenie Gminy Miasta Bochnia.

W paragrafie 1 uchwały czytamy:

1. Powołuje się Młodzieżową Radę Miasta w Bochni.
2. Młodzieżową Radę Miasta w Bochni stanowią przedstawiciele uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mających swą siedzibę na terenie Gminy Miasta Bochnia.

Zgodnie z założeniem, Młodzieżowa Rada Miasta w Bochni będzie miała charakter konsultacyjny, wnioskodawczy i doradczy wobec działań organów samorządowych Gminy Miasta Bochni w sprawach dotyczących młodzieży i mogących mieć dla niej istotne znaczenia. Siedzibą Młodzieżowej Rady jest siedziba Urzędu Miasta w Bochni.

Zgodnie z przyjętym statutem, kadencja Rady trwa 18 miesięcy. Czas trwania kadencji liczony jest od daty wyborów, które odbywają się odpowiednio w pierwszej połowie kwietnia lub w drugiej połowie października.

Jak czytamy dalej w statucie, celem działania Rady jest „upowszechnienie idei samorządności i budowy społeczeństwa obywatelskiego wśród młodzieży, wspieranie aktywności młodych ludzi w mieście Bochni oraz wyrażanie opinii w sprawach dotyczących bocheńskiej młodzieży”.

Rada realizuje swoje cele poprzez:

1) inspirowanie, inicjowanie i koordynowanie działań dotyczących życia młodych ludzi w mieście Bochni;
2) działania propagujące cele Rady określone w jej statucie;
3) zgłaszanie Radzie Miasta Bochnia projektów uchwał w sprawach określonych w statucie Gminy Miasta Bochnia a dotyczących młodzieży i mogących mieć dla niej istotne znaczenie;
4) konsultacje innych działań podejmowanych przez Gminę Miasta Bochnia w sprawach dotyczących młodzieży;
5) wnioskowanie do organów samorządowych w sprawach dotyczących środowiska bocheńskiej młodzieży szkolnej oraz organizacji młodzieżowych i instytucji działających na rzecz młodzieży;
6) upowszechnianie kultury, sportu, aktywnych form wypoczynku i zdrowego stylu życia;
7) propagowanie idei wolontariatu wśród młodzieży;
8) prowadzenie działalności informacyjno – doradczej;
9) organizowanie pomocy dla absolwentów szkół ponadpodstawowych w zakresie wyboru i podejmowania dalszej nauki lub pracy;
10) nawiązywanie współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi organizacjami, o podobnych celach działania

Według ordynacji wyborczej, do Młodzieżowej Rady Miasta w Bochni może kandydować uczeń, który uczęszcza do gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej w Bochni oraz otrzymał w semestrze bezpośrednio poprzedzającym wybory, co najmniej poprawną ocenę z zachowania. W każdej ze szkół wybierany jest co najmniej jeden radny. Liczba radnych wybieranych w danej szkole uzależniona jest od liczby uczniów uczęszczających do szkoły w dniu zarządzenia wyborów do Rady i jest to liczba naturalna wynikająca z podziału uczniów w szkole przez 350. Gdy reszta z tego dzielenia wynosi co najmniej 200, szkoła uzyskuje kolejny mandat – czytamy.

Teoretycznie burmistrz Stefan Kolawiński jest związany zapisem uchwały powołującym Młodzieżową Radę Miasta. Tym bardziej, że powołanie Młodzieżowej Rady jest niespełnionym punktem jego programu jeszcze z poprzedniej kadencji. Faktem jest jednak, że od 2006 r. obowiązywała uchwała o podobnej treści, mimo której Młodzieżowa Rada nie została wyłoniona do dnia dzisiejszego.

Decyzja w sprawie terminów ewentualnego powołania (dokonania wyborów) Młodzieżowej Rady Miasta zapadnie po zatwierdzeniu Uchwały RMB przez Nadzór Prawny Wojewody Małopolskiego – zapowiada Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Jeśli decyzje będą podejmowane niezwłocznie, wybory mogłyby się odbyć już w kwietniu.