BO: II Bieg św. Kingi i koncerty charytatywne – „nie”. Sauna fińska – „tak”. Dlaczego?

Opublikowana lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego nie zawiera wszystkich zgłoszonych zadań. Niektóre zostały odrzucone podczas oceny merytorycznej. Co było tego powodem?

Do listy projektów w ramach budżetu obywatelskiego nie załapały się:
– współorganizacja cyklu koncertów „BOCHNIA ROCKS!”
– II Bieg o Pierścień św. Kingi
– „Nutki na Smutki” cykl koncertów charytatywnych (os. Krzęczków-Łychów).

Każdy z nich został odrzucony podczas oceny merytorycznej. Urzędnicy pozytywnie ocenili natomiast wykonanie sauny fińskiej na Krytej Pływalni w Bochni. Na palcach policzyć można chętnych do sauny fińskiej dla której ocena merytoryczna była OK… Brakłoby palców, by policzyć chętnych do uczestniczenia w II Biegu o Pierścień św. Kingi … Następna, jedna z najważniejszych imprez Bochni będzie robiona z tego co uzbieramy… To skoro tak dlaczego urzędnicy się potem „pchają na afisz” jakby to oni mieli coś wspólnego z organizacją? – komentuje na swoim profilu społecznościowym Ryszard Piekarczyk, związany z Fundacją Auxilium.

Ten sam problem dotyczy Cyklu Koncertów Charytatywnych odbywających się dwa razu w roku w bocheńskim Oratorium – projekt odrzucony podczas oceny merytorycznej … Koncerty które są transmitowane online na cały świat !!! […] No to co teraz? Od Nowego roku, zamiast uczestniczyć w koncertach charytatywnych, dzięki którym możecie pomóc chorym dzieciom, będziecie się pocić w fińskiej łaźni? Projekt na jej zbudowanie ponoć jest obywatelski, ale że na Krytej Pływalni, która na łaźnię powinna zarobić? To tak, jakby obywatele na terenie Urzędu Miejskiego zaprojektowali wydzielenie miejsca i zbudowanie kibli miejskich, których wciąż w Bochni nie ma… Orwell napisał: „Wszystkie zwierzęta są równe ale są jeszcze równiejsze”… – konkluduje Ryszard Piekarczyk.

Tomasz Ryncarz, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Bochni wyjaśnia, że powodem odrzucenia wspomnianych projektów było wskazanie nie wprost lub wprost realizatorów tych zadań. Jeżeli mówimy o budżecie obywatelskim, jest to tak naprawdę polecenie wydane przez mieszkańców urzędowi miasta, żeby coś zrobić. Nie chodzi o to, że – tak jak mamy do czynienia z organizacjami pozarządowymi – że ktoś składa nam jakiś projekt i będzie go realizował, jeśli dostanie od nas środki. Więc te dwa zadania zgłoszone przez osoby związane z Fundacją Auxilium, będą mogły jak najbardziej uzyskać dofinansowanie, ale przy współpracy z organizacjami pozarządowymi w ramach konkursu na realizację zadań własnych Gminy Miasta Bochnia. Te konkursy będą ogłaszane w styczniu – powiedział w rozmowie z mojaBochnia.pl Tomasz Ryncarz.

Powodem odrzucenia projektu dotyczącego koncertów z cyklu „Bochnia Rocks!” był fakt, że są organizowane przez podmiot prywatny. Możemy, wręcz powinniśmy to traktować jako przedsięwzięcie komercyjne, mimo że mamy świadomość, jak bardzo duże jest zaangażowanie organizatorów i oni tak naprawdę na tym nie zarabiają. Niemniej jednak jest to w konwencji przedsięwzięcia komercyjnego.

Tomasz Ryncarz dodaje, że jeśli forma organizacji cyklu koncertów zostałaby zmieniona, cykl „Bochnia Rocks!” mógłby być dofinansowany w ramach puli pieniędzy na NGO-sy. Organizatorem musiałaby być organizacja pozarządowa i wtedy dofinansowanie byłoby możliwe – dodaje.

Z kolei pozytywna rekomendacja dla projektu budowy łaźni fińskiej na Krytej Pływalni w Bochni wynika z tego, że pomysł złożył jeden z obywateli miasta, a basen jest własnością Bochni. Podobnie jak w przypadku budowy zielonych siłowni, też mogliśmy na to wpaść, natomiast trudno odrzucić wolę mieszkańców dlatego, że mógłby to wymyślić Robert Hołda [dyrektor basenu w Bochni – przyp. red.]. Basen jest obiektem miejskim, na którym możemy inwestować, stąd nie ma przeciwwskazań dla tego projektu – dodaje Tomasz Ryncarz.