Badanie jakości powietrza w Bochni – zdjęcia

Na balkonie Urzędu Gminy Bochnia rozpoczęło się dzisiaj badanie czystości powietrza. Czujnik umieszczono w miejscu o szczególnie dużym natężeniu ruchu samochodowego, a także w sąsiedztwie wielu budynków opalanych węglem.

Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy rozpoczęły dzisiaj w Bochni akcję „Małopolska bez smogu”. Potrwa ona od 19 października do 14 grudnia w miejscach, w których nie ma stałego monitoringu jakości powietrza. Dwa przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego przez dwa tygodnie będą monitorować jakość powietrza równocześnie w dwóch popularnych wypoczynkowych miejscowościach: Bochni i Szczawnicy, Wysowej i Krynicy, Rabce i Muszynie, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.

Takie badania są niezmiernie ważne, gdyż smog często kojarzony jest jedynie z Krakowem – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Tymczasem powietrze jest zanieczyszczone na terenie niemal całego województwa. Mamy nadzieję, że ta akcja pomoże jeszcze szerzej nagłośnić problem i przekonać włodarzy oraz mieszkańców do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz walki ze smogiem. Wyniki badań można na bieżąco śledzić na stronie internetowej Radia Kraków.

W sobotę 24 października Radio Kraków i PAS zapraszają mieszkańców Bochni na bezpłatne badania spirometryczne – specjalny spirobus czekać będzie na chętnych od godz. 8.00 do 14.00 na Rynku w Bochni.

—————————————————

Małopolski smog w liczbach i statystykach:

Skalę problemu najlepiej obrazują suche statystyki i liczby. W niedawnym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która przebadała zanieczyszczenie w 400 miastach, Kraków znalazł się na miejscu 3 tego niechlubnego rankingu, tuż tuz przed …. Nowym Sączem, który jest na miejscu 5. Rocznie w skali kraju przez oddychanie brudnym powietrzem przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób. Również w Małopolsce każdego roku tysiące osób cierpi na poważne choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Wielkości stężeń szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piranu, jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, w województwie małopolskim należą do najwyższych w Polsce. W wielu miastach i miasteczkach Małopolski stężenia pyłu PM10 były zbyt wysokie przez ponad 100 dni, a więc blisko przez 1/3 roku.