Rodzinny Rajd Rowerowy w Wiśniczu – zdjęcia

19 lipca odbył się I Rodzinny Rajd Rowerowy zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu. Ideą tego przedsięwzięcia jest promowanie aktywnego, rodzinnego wypoczynku poprzez odkrywanie dziedzictwa kulturowego ziemi wiśnickiej. Toteż przedsięwzięciu towarzyszyło hasło „Śladami zabytków, legend i historii”.

Najmłodsza uczestniczka rajdu miała 20 miesięcy i jechała w specjalnej przyczepce dla dzieci, zapiętej do roweru taty. Najstarszy uczestnik to siedemdziesięcioletni pan, który najpierw zapisał do udziału wnuczka, a po kilku dniach postanowił również na rowerze pokonać wyznaczoną trasę. Zgodnie z zamysłem w eskapadzie wzięło udział kilka pełnych rodzin dowodząc potrzebę realizacji takich przedsięwzięć.

Rajd o charakterze rekreacyjno-turystycznym wyruszył ze Stadionu Sportowego „Szreniawa”, usytuowanego poniżej zamku Kmitów i Lubomirskich. Trasa Rajdu przebiegała przez Stary Wiśnicz (trasą południową) i Kobyle do Chronowa. W Starym Wiśniczu uczestnicy zwiedzili gotycko-renesansowy kościół Św. Wojciecha z roku 1520 fundacji Piotra Kmity, o historii którego opowiedział ks. proboszcz Ryszard Kołodziej. Dzieje chronowskiego kościoła pw. Św. Ducha z roku 1687 przybliżyli – pasjonat lokalnej historii, Ludwik Liszka oraz sołtys Chronowa Tadeusz Kozioł.

Niestety, wcześniejsze obfite opady deszczu uniemożliwiły programową wyprawę w kierunku „chronowskich skałek”, gdzie zaplanowano zobrazowanie ludowych podań o tym niezwykłym pomniku nieożywionej przyrody. Program Rajdu został zakończony w gospodarstwie agroturystycznym „Gnutkoland”, gdzie odbyła się część rekreacyjna „poczęstunek z grilla” oraz rodzinne gry i zabawy z nagrodami.

W drodze powrotnej aura dodatkowo sprawiła miły prezent uczestnikom Rajdu spowijając okoliczne pola i łąki urokliwymi mgłami, które w promieniach zachodzącego słońca ukazały niecodzienny krajobraz przemierzanej trasy.