W Wiśniczu będzie budżet obywatelski

Mieszkańcy gminy Nowy Wiśnicz będą mogli współdecydować o wydatkach samorządu na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę o budżecie obywatelskim. Będzie ona obowiązywała już w nowym roku.

Zasadniczym celem powołania budżetu obywatelskiego jest zmotywowanie mieszkańców do większego zaangażowania w ustalanie priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra i spowodowanie realizacji tych zadań, które z punktu widzenia mieszkańców należy realizować w pierwszej kolejności. Cel ten ma również wzmocnić postawy obywatelskie mieszkańców i prowadzić do aktywnego udziału lokalnej społeczności w procesie decydowania o wydatkowaniu określonej części budżetu Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz – informuje Regina Wielgus, asystent burmistrza Nowego Wiśnicza.

Uchwałę o budżecie obywatelskim oraz zasady i tryb jego przeprowadzania na 2016 rok radni przyjęli dzisiaj (17 lipca) podczas sesji nadzwyczajnej. Budżet Obywatelski to pula pieniędzy zarezerwowana w budżecie samorządu na dany rok. O ich przeznaczeniu będą decydować mieszkańcy. Zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, które przyczynia się do pozytywnego rozwoju sołectwa i osiedla. Inicjatywą obywatelską może być […] budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury – z wyłączeniem wodociągów i kanalizacji, działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym – czytamy w załączniku do uchwały.

Zgłaszane projekty muszą być „zgodne z prawem, mieścić się w granicach zadań i kompetencji gminy oraz mają być możliwe do realizacji w roku 2016”. Szacunkowa wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć wysokości środków przeznaczonych na realizację części Budżetu Obywatelskiego przypadającej na dane sołectwo. Zgłoszone projekty muszą spełnić kryterium dostępności dla wszystkich mieszkańców – czytamy w zasadach i trybie przeprowadzania budżetu obywatelskiego.

Samorząd Nowego Wiśnicza przewidział w przyszłorocznym budżecie 600 tys. zł, które będą rozdysponowane przez mieszkańców w formie budżetu obywatelskiego. Podział tej kwoty będzie następował proporcjonalnie według liczby mieszkańców dla poszczególnych sołectw lub osiedla miasta Nowy Wiśnicz:

1. Osiedle Nowy Wiśnicz – 119 513 zł
2. Sołectwo Chronow – 20 369 zł
3. Sołectwo Kobyle – 58 007 zł
4. Sołectwo Kopaliny – 24 31 zł
5. Sołectwo Królówka – 94 317 zł
6. Sołectwo Muchówka – 46 273 zł
7. Sołectwo Olchawa – 28 206 zł
8. Sołectwo Polom Duży 25 860 zł
9. Sołectwo Stary Wiśnicz- 102 1 10 zł
10. Sołectwo Wiśnicz Mały – 23 690 zł

Propozycje inwestycji może zgłosić każdy mieszkaniec, mający prawo wybierania do Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu. Będzie to można robić na specjalnych formularzach, dostępnych na stronie internetowej gminy, a także w wersji papierowej w siedzibie urzędu. Każda osoba będzie mogła zgłosić oraz oddać po jednym glosie poparcia na jeden projekt. Formularze będzie można składać w dniach od 10 do 21 sierpnia listownie, osobiście lub drogą elektroniczną.

Po zakończeniu przyjmowania propozycji mieszkańców, pochyli się nad nimi 5-osobowy Zespól ds. Budżetu Obywatelskiego powołany przez burmistrza spośród pracowników Urzędu Miejskiego i gminnych jednostek organizacyjnych oraz radnych. Do końca sierpnia będzie trwała weryfikacja formalna złożonych propozycji, a następnie wyniki mają być przedmiotem spotkań z radami sołeckimi i zarządem osiedla Nowy Wiśnicz.

Do 21 września lista przyjętych projektów ma zostać upubliczniona i wówczas rozpocznie się etap głosowania nad nimi. Będzie się on odbywał w lokalach, a także listownie i poprzez stronę internetową gminy. Głosujący będą mogli poprzeć maksymalnie dwa projekty dotyczące ich miejsca zamieszkania (weryfikacja głosujących będzie odbywała się poprzez numer PESEL). Zwyciężą projekty z największą liczbą głosów i to one będą realizowane w 2016 roku.