„Plastyk”: lekcja malarstwa we Francji

Uczniowie wiśnickiego „plastyka” w tym roku szkolnym będą mieli okazję zmalować szczególnie dużo. I to za granicą. Wszystko dzięki projektowi – w jakim biorą udział wraz z uczniami z Francji – w ramach partnerskiego programu szkół Comenius.

Pomysł zawiązania współpracy z Liceum Plastycznym w Longchamp zrodził się w trakcie pobytu nauczycieli „Plastyka” we Francji w 2008 roku. Projekt nad którym rozpoczęto już prace nosi nazwę „Kameralna forma rzeźbiarska i malarstwo na paterach inspirowane krajobrazami Nowego Wiśnicza i Longchamp”.

Projekt polega na tym, że grupy uczniów wraz z nauczycielami z obu szkół wymieniają się doświadczeniami u partnerów. Uczniowie z naszej szkoły pojadą do Francji i tam będą uczyć się malarstwa na paterach – mówi Elżbieta Kucybała, dyrektor Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. – Po stażu powstaną namacalne dowody, efekty tej pracy. Zorganizowana zostanie wystawa, będzie wydany folder. Następnie Francuzi przyjadą do nas i będą uczyć się kameralnej formy rzeźbiarskiej – dodaje.

Comenius, czyli Dwustronne Partnerskie Projekty Szkół w ramach których realizowany jest projekt wymiany – to jeden z czterech planów sektorowych Programu „Uczenie się przez całe życie”. Udziela on wsparcia finansowego oraz merytorycznego i tym samym umożliwia partnerską współpracę europejskich placówek edukacyjnych realizujących wspólne założenia.

Projekt w całości sfinansowany został przez Narodową Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Przyznała ona na ten cel 15 tys. euro. Dzięki temu dziesięcioro uczniów i trzech nauczycieli z „Plastyka” już w marcu 2010 wyjedzie do Longchamp, by tam uczyć się malarstwa wraz z zagranicznymi kolegami. Natomiast szkoła w Nowym Wiśniczu będzie przygotowywana na przyjazd gości.

Projekt został napisany w ten sposób, by wspomóc uczniów, poszerzyć ich horyzonty o to, czego nie mają w swoich szkołach – mówi Elżebieta Kucybała. – Uczniowie będą typowani do wyjazdu przez nauczycieli – artystów, będzie to forma nagrody dla wybijających się w danej specjalizacji uczniów – dodaje.

W marcu tego roku gośćmi Nowego Wiśnicza byli partnerzy – nauczyciele ze szkoły w Longchamp. Podczas spotkania uzgadniano szczegóły współpracy. – Program rozpisany został na dwa lata, w trakcie których planowane są dwa wyjazdy – naszych uczniów do Francji i pobyt francuskich uczniów w Wiśniczu. Za każdym razem będzie to dziesięć dni pracy i nauki – informuje dyrektor wiśnickiego Liceum Plastycznego.