II etap KN-2: jest decyzja środowiskowa

Drugi etap obwodnicy północno-zachodniej staje się coraz bardziej realny. Została już wydana decyzja środowiskowa na tę inwestycję, co otwiera możliwość ogłoszenia przetargu na budowę długo oczekiwanej drogi.

Władze miasta planują ogłoszenie przetargu w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Będzie on obejmował zarówno projektowanie inwestycji, uzyskanie pozwolenia na budowę, jak również realizację. Jest to w tej chwili szeroko stosowane przy tak potężnych inwestycjach, bo jest to sposób który zabezpiecza miasto, a jednocześnie zdejmuje z niego wiele obowiązków, m.in. przy projektowaniu – mówi Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Obecnie dobiegają końca prace nad programem funkcjonalno-użytkowym, który będzie podstawą do przygotowania przetargu. Droga ta ma być połączona poprzez rondo w miejscu, gdzie obecna „kaendwójka” się kończy, przed ul. Legionów Polskich. Następnie, biegnąc równolegle nad ul. Legionów Polskich drugi etap obwodnicy północno-zachodniej, ma dojść aż do drogi krajowej nr 94 – dodaje.

Pierwszy odcinek tzw. drogi KN2, zwanej również obwodnicą północno-zachodnią, został oddany do użytku w styczniu 2010 r. Po objęciu urzędu przez Stefana Kolawińskiego, inwestycja została wstrzymana z powodu wątpliwości dotyczących projektu przygotowanego jeszcze przez poprzedniego burmistrza Bogdana Kosturkiewicza.

Drugi etap drogi ma być współfinansowany z funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się nabór wniosków. Jaki będzie podział tych środków, na razie trudno powiedzieć, bo priorytety jeszcze nie zostały określone. Andrzej Koprowski nie chce też na razie mówić o kosztach inwestycji. Nie chcemy dawać impulsu dla potencjalnych wykonawców. Taka informacja sugerowałaby im, jaką kwotę mają przeznaczyć na wykonanie takiego projektu, a potem na jego realizację – dodaje.

Decyzja środowiskowa na budowę drugiego odcinka KN-2 ma się uprawomocnić we wtorek 7 lipca.