MOPS: wakacje czasem wypoczynku i pracy… nad sobą

Wakacje powinny być dla dzieci czasem odpoczynku i regeneracji sił – na sprostanie kolejnym szkolnym wyzwaniom. W tym roku był to okres szczególnie atrakcyjny dla kilkudziesięciu młodych osób, które aktywnie spędzały czas dzięki wsparciu bocheńskiego MOPS-u.

Dzięki zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w czerwcu i w lipcu dwie piętnasto – osobowe grupy dzieci wzięły udział w obozach dochodzeniowych zorganizowanych przez bocheńską pływalnię. W tym czasie miały one okazję nie tylko nauczyć się pływać, ale też odwiedzić park dinozaurów w Zatorze, czy bocheńską Osadę VI oraczy. Całkowity koszt – za udział w obozach – w kwocie 6.600 zł. poniósł bocheński MOPS.

Inną formę spędzenia wolnego czasu, a także możliwość pracy nad własnym rozwojem zaproponowano młodzieży w wieku od 15 do 18 lat. Mają oni okazję brać udział w drugiej już edycji projektu „Poznaj swoje możliwości dzisiaj – wykorzystaj je jutro”. Celem tego projektu jest między innymi przygotowanie młodych ludzi do właściwego wyboru zawodu i efektywnego poszukiwania pracy – w przyszłości.

– W projekcie bierz udział łącznie piętnaście osób, w tym dziesięć, to młodzi ludzie z rodzin objętych pomocą społeczną – mówi Norbert Paprota, dyrektor bocheńskiego MOPS-u. – Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych ze spotkaniami, czy wyjazdami. 89,5% kosztów projektu zostało pokrytych ze środków Unii Europejskiej, a pozostała kwota pokrywana jest z budżetu miasta – dodaje

Dzięki udziałowi w akcji młodzi ludzie mieli okazję odbyć rozmowy z psychologami i doradcom zawodowymi. Przeszli profilaktyczne badania medyczne i uczestniczyli w siedmiodniowej sesji wyjazdowej w Zakopanym, podczas której między innymi zrealizowali trening kompetencji społecznych.

Trening ten można by nazwać treningiem umiejętności potrzebnych w życiu. Młodzież odbyła zajęcia, które pozwoliły na lepsze poznanie siebie samych – swoich zalet i wad, ćwiczenie umiejętności komunikowania się i konstruktywnego rozwiązywani problemów. Zajęcia miały też służyć psychologicznemu wzmocnieniu uczestników i zachęceniu ich do planowania przyszłej kariery zawodowej – informuje Norbert Paprota.

Pracowicie spędzonym dniom w górach towarzyszyły też wycieczki, zabawa w parku linowym, gra w kręgle, czy seanse filmowe w kinie. Atrakcję podczas trwania projektu stanowią również wycieczki do zakładów pracy – w tym roku była to wizyta w Stalprodukcie i w Rafinerii Jasło.