Niedziela: Noc Świętojańska na Uzborni – planetarium i spektakl

W niedzielę na Uzborni będą miały miejsce wydarzenia związane z Nocą Świętojańską. Stanowią one część naukową tegorocznych Dni Bochni. Przygotowano przenośne planetarium oraz spektakl „Noc kupały” przygotowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 2.

14 czerwca – Park Rodzinny Uzbornia:

godz. 16.00-21.00 – Magia najkrótszej nocy, czyli noc świętojańska na sztucznym niebie – przenośne planetarium.

Nocne niebo zachwyca swoim blaskiem od wieków. Dla większości jest to jedynie romantyczny obrazek, ale dla niektórych stanowi przydatne narzędzie choćby do nawigacji. Dzięki mobilnemu planetarium bochnianie będą mogli w prosty i ciekawy sposób poznać prawa rządzące obrazem nieba.

Mobilne planetarium to dmuchany namiot o kulistym kształcie, który rozłożyć można w dowolnym miejscu. We wnętrzu znajduje się projektor wyświetlający około 3 tysięcy gwiazd. Można zaprezentować wygląd nieba w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi. W Bochni prowadzone będą 15-minutowe prelekcje dla ok. 25 osób jednorazowo. Po takiej prelekcji o wiele łatwiej jest odnaleźć się na prawdziwym nocnym niebie. Za pomocą rzutnika można bowiem przyspieszyć lub cofnąć pozorny ruch gwiazd, łatwo dzięki temu zrozumieć skąd na wielu zdjęciach astronomicznych widać okręgi zakreślone przez gwiazdy. W Dni Bochni dowiemy się m. in. czy niebo podczas najkrótszej w roku nocy przedstawia się wyjątkowo.

godz. 21.00 – spektakl „Noc kupały” przygotowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 2 im. C. Norwida.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o „Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jego autorkami są nauczycielki: Jolanta Kukla i Marta Michniak, nad realizacją przedstawienia czuwają panie: Jolanta Kukla, Bernadeta Staniszewska i Katarzyna Kołodziej. W przedsięwzięcie zostali zaangażowani uczniowie z wszystkich klas szkoły.

Choć spektakl w głównej mierze dotyczy zwyczajów związanych z nocą świętojańską, wpleciono weń także inne obrzędy starosłowiańskie i staropolskie. Będzie więc przemarsz z pochodniami, wypuszczanie wianków na wodę, ale też wiele innych obrzędów.