Starosta na Europejskim Kongresie Samorządów

W Krakowie zakończyły się obrady Europejskiego Kongresu Samorządów – cykl debat i spotkań poświęconych polskiej i europejskiej samorządności. Wzięli w niej udział goście z całej Europy. Wśród panelistów był starosta Ludwik Węgrzyn, który wziął udział w dyskusji dotyczącej „Wspólnota powiatowa (polis) – lokalny partner regionu”.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość posłuchania opinii dotyczących funkcjonowania wspólnot powiatowych z różnej perspektywy. Zapoznali się z oglądem wspólnoty „powiatu – polis” – jako kompletnej skali lokalności a nie jako urzędu i administracji. Przedstawiono wizję resortu administracji co do kierunku rozwoju samorządów oraz koncepcję nawiązywania form współpracy międzysamorządowej. Nie zabrakło spojrzenia przez pryzmat europejski – jakie formy prawne i organizacje przybiera współpraca w innych krajach. Ważnym był głos praktyka samorządowego, który odniósł się do przedstawionych koncepcji podkreślając realność oraz zasadność ich wdrożenia.

W swoim wystąpieniu starosta bocheński odniósł się do powstawania powiatów i ówczesnym nie do inwestowaniu ich, żałował, że powiaty nie powstały równolegle z gminami bo to dawałoby większe możliwości. Wyjaśniał trudności z jakimi przez ostatnie kilkanaście lat borykał się samorząd m.in. drogi, szpitale, pomoc społeczna. Wskazał również sektory ,w których dzięki dużemu zaangażowaniu widać, że powiaty sobie poradziły (np. szpitale) i mimo trudnych relacji finansowania wciąż radzą sobie. Mówił również o konieczności zmiany art. 243 ustawy o finansach publicznych, który m.in. w części blokuje możliwość sięgania po środki europejskie z uwagi na brak możliwości zabezpieczenia wkładu własnego.

Oprócz Ludwika Węgrzyna w panelu uczestniczyli Jerzy Stępień, Sędzia, były Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, Marek Wójcik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, dr Jan Maciej Czajkowski, Ekspert Związku Miast Polskich oraz członek CEPLI (Europejska Konfederacja Władz Lokalnych Szczebla Pośredniego) jak również Waldemar Rataj z Fundacji Przestrzeń Obywatelska „Pro Publico Bono”. Moderatorem dyskusji był Rudolf Borusiewicz, Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.