Historia Bochni w bibliofilskim kalendarium

„Kalendarz dziejów miasta Bochnia w krótkości zebrany 1253-2014” autorstwa Jana Flaszy to debiut wydawniczy Miejskiego Domu Kultury na rynku książek. Wydawnictwo stanowiące kompendium wiedzy o Bochni ma charakter druku bibliofilskiego o bardzo niskim nakładzie.

Choć książeczka jest objętościowo niewielka (36 stron), to mieści niemal ośmiowiekową historię naszego miasta. Jan Flasza przybliża ją za pomocą subiektywnie wybranych przez siebie wydarzeń – mniej i bardziej doniosłych, które miały miejsce w Bochni od XI wieku do końca 2014 roku. „Kalendarz” może zatem stanowić znakomitą pomoc naukową dla uczniów bocheńskich szkół. Natomiast dla osób interesujących się naszym miastem, nie tylko jego historią, bo najnowsze informacje dotyczą roku minionego, jest pozycją wręcz obowiązkową.

Bierze się ją do rąk z przyjemnością, gdyż wydawnictwo posiada wysmakowaną szatę graficzną. Wszystko, od formatu, poprzez satynową w dotyku okładkę, rzadko spotykany rodzaj papieru i jego wysoką gramaturę, kolor czcionki, aż po nieduży nakład jest starannie przemyślane – mówi Anna Kocot-Maciuszek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bochni.

Dobór wydarzeń przybliżonych przez autora sprawia, że bocheńskie kalendarium czyta się z prawdziwą przyjemnością, poznając w sposób „łatwy, lekki i przyjemny” ciekawą i bogatą historię solnego grodu.

Jest naturalną koleją rzeczy, że Miejski Dom Kultury właśnie tego typu wydawnictwo wybrał na swój debiut książkowy, gdyż kalendaria okrągłych rocznic przypadających w danym roku autorstwa Jana Flaszy publikuje niemal co rok na swoich łamach „Kronika Bocheńska”, której MDK jest wydawcą. Wydanie „Kalendarza dziejów miasta Bochnia” jest zatem zebraniem w całość tego cyklu – dodaje.

„Kalendarz” był wcześniej dwukrotnie wydawany przez Urząd Miasta (w 2003 i 2010 r.) nie trafiał jednak wówczas do sprzedaży, stanowiąc materiał promocyjny burmistrza.

Można go nabyć od soboty 14 lutego, wyłącznie w księgarni Sigma przy Rynku.