5 września będziemy świadkami „Bitwy o Bochnię”. Prezydent RP przyjmie zaproszenie?

Na polach w bocheńskiej dzielnicy Smyków 5. września odbędzie się jedyna w swoim rodzaju inscenizacja wydarzeń z września 1939 roku. Urząd Miasta zaprosił na to wydarzenie Lecha Kaczyńskiego. Czy głowa państwa pojawi się w Bochni?

Dzwoniliśmy wczoraj do kancelarii prezydenta i otrzymaliśmy odpowiedź, że pan prezydent jest zasypany taką ilością zaproszeń na wrzesień, że do końca sierpnia nie będzie wiedział gdzie i kiedy przyjedzie. Jednak bardzo liczymy na udział głowy państwa w tym wydarzeniu – powiedział na dzisiejszej konferencji Ireneusz Sobas, sekretarz bocheńskiego Magistratu.

O historycznej inscenizacji na Smykowie pisaliśmy już w maju. – Bez względu na pogodę, czy będzie padać, czy będzie żabami bić, wszystko się odbędzie – zapowiadał wtedy na spotkaniu osiedlowym Jan Krawiec, członek Zarządu Osiedla Smyków. (Więcej w materiale pt. Smyków: będzie inscenizacja II wojny światowej. Z udziałem prezydenta RP?)

Rekonstrukcja historyczna będzie częścią pikniku rodzinnego, który ma potrwać od rana do wieczora. Całość będzie miała miejsce w sobotę 5 września i rozpocznie się na bocheńskim runku. – Impreza rozpocznie się zbiórką rekonstruktorów historycznych na bocheńskim rynku, wyłącznie polskich, chociaż w bitwie będzie brała udział strona niemiecka, ale takie jest życzenie organizatorów. Żołnierze ci przejdą następnie na cmentarz św. Rozalii – przedstawiał program imprezy Ireneusz Sobas.

Na cmentarzu św. Rozalii odbędzie się Apel Poległych. Następnie grupy rekonstrukcyjne udadzą się do dzielnicy Smyków. – Wybraliśmy tą dzielnicę ze względu na świetne warunki terenowe. Jest tam duży teren około 8 h łąki, która nie ma gospodarczego wykorzystania. Poza tym jest to dogodne miejsce pod względem komunikacyjnym – uzasadniał wybór miejsca bitwy sekretarz miasta.

Na Smykowie powstanie uproszczona makieta miasta. Pośród zabudowań zostanie zaprezentowana godzinna inscenizacja „Bitwy o Bochnię”, historycznego wydarzenia, które miało miejsce 70 lat temu – 6 września 1939. W pokazie wezmą udział żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – To właśnie formacje podhalańskie z Cieszyna, z Bielska – Białej w 1939 roku biły się o Bochnię. Przed południem będą występować w tradycyjnych strojach podhalańskich a popołudniu we współczesnym rynsztunku zaprezentują co potrafią, a potrafią wiele, bo jest to brygada, która praktycznie w 80 procentach uczestniczy w Misji w Afganistanie – mówił I. Sobas.

W imprezie wezmą udział nie tylko podhalańczycy. Będzie m.in. sprzęt pancerny, armaty przeciwlotnicze, czołg a nawet kawaleria. W inscenizacji bitwy wezmą udział różne grupy rekonstrukcyjne – Lista uczestników nie jest jeszcze zamknięta. Cały czas zgłaszają się nowe grupy. Rekonstruktorzy przyjeżdżają do nas m.in. z Białegostoku, Warszawy, Krakowa, bardzo dużo grup jest ze Śląska. Naprawdę będzie co oglądać – zachęcał Ireneusz Sobas.

Urząd Miasta zabezpieczył w budżecie na ten cel 30 tys. zł. Jednak jak zaznacza sekretarz miasta – jest to kwota nie wystarczająca, obecnie czynimy starania o pozyskanie środków z zewnątrz.

Więcej informacji zarówno na temat samej „Bitwy o Bochnię”, jej historii, jak również o grupach biorących udział w inscenizacji a także fotografie przedstawiające to co we wrześniu będzie można zobaczyć na smykowskich łąkach można znaleźć na stronie internetowej, która została stworzona specjalnie na potrzeby tego wydarzenia – www.bitwa.umbochnia.pl

Ramowy program imprezy:
Bochnia, sobota 5 września 2009 r.

Godz. 10.00 – Rynek Miasta
– zbiórka rekonstruktorów w mundurach historycznych, przemarsz w kierunku mogiły żołnierzy WP, poległych w walkach o Bochnię we wrześniu 1939 r.

Godz. 10.30 – Cmentarz komunalny przy ul. Windakiewicza
– uroczysty apel poległych

Godz. 12.00 – miejsce rekonstrukcji – ul. Smyków
– pokazy sprawnościowe (grupy airsoftowe) oraz pokazy wyszkolenia i wyposażenia Żołnierzy 21 brygady strzelców podhalańskich

Godz. 15.00

– rozpoczęcie rekonstrukcji historycznej pn. „Bitwa o Bochnię”

Godz. 16.00
– pokazy wyszkolenia współczesnych formacji Wojska Polskiego oraz zapoznanie się publiczności z poszczególnymi grupami rekonstrukcyjnymi