Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zawita do Bochni

Jutro (28 lipca) w bocheńskim Magistracie będą dyżurować pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Każdy zainteresowany będzie mógł m.in. złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich w celu jej zbadania.

Prawnicy z Biura RPO będą przyjmować interesantów w godzinach 10.00-18.00 w Sali Narad Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bochni przy ulicy Kazimierz Wielkiego 2. Każdy zainteresowany będzie mógł się spotkać osobiście z dyżurującymi przedstawicielami Biura RPO, uzyskać informacje w swojej sprawie oraz złożyć wniosek do Rzecznika Praw obywatelskich celem jej zbadania.

Przyjęcia Interesantów w Bochni odbywają się w ramach Wyjazdów Terenowych przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy poprzez taką formę kontaktu ułatwiają mieszkańcom poszczególnych miast bezpośrednie spotkanie i możliwość przedstawienia swoje sprawy.

W roku, 2006 przedstawicieli RPO przebywali w pobliskim Tarnowie. Przyjęli wtedy aż 381 osób, co pokazuje jakie wielu mieszkańców postanowiło zgłosić swoje sprawy i problemy. – Przypuszczamy, że również w Bochni możliwość spotkania z przedstawicielami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, będzie cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców. Dlatego zachęcamy mieszkańców miasta i okolic do skorzystania z możliwości spotkania się z przedstawicielami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – zachęca Justyna Niebutkowska z biura rzecznika.

Rzecznik Praw Obywatelskich to jednoosobowy organ władzy państwowej, pełniący funkcję ombudsmana (określenie pochodzące z języka szwedzkiego, określające niezależnego urzędnika, do którego można się odwoływać po wyczerpaniu możliwości prawnych).

Urząd ten powstał w Polsce 1 stycznia 1988 roku. Obecnie urząd ten sprawuje dr Janusz Kochanowski, a jego zastępcami są Stanisław Trociuk i prof. UW dr hab. Marek Zubik. Rzecznik, któremu pomagają jego zastępcy oraz Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela. Kontroluje a także podejmuje stosowne czynności jeśli stwierdzi, że z powodu celowego działania lub zaniechania przez organa, organizacje albo instytucje zobowiązane do przestrzegania i realizacji wolności człowieka i obywatela nastąpiło naruszenie prawa oraz zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

Należy się zwrócić do Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku wykorzystania wszystkich możliwości załatwienia sprawy we właściwym trybie i niewątpliwego stwierdzenia rzeczywistego naruszenia wolności lub praw obywatelskich. Rzecznik jest ograniczony zakresem jego kompetencji, jego interwencje są uzależnione od wyników analizy okoliczności sprawy i ustalenia, faktycznego naruszenia prawa oraz tego, iż okoliczności te istotnie wymagają ingerencji Rzecznika. (oprac. na pods. wikipedia.pl)

There are 1 comments

  1. zainteresowany |

    A co może Rzecznik w stosunku do GDDKiA oddział Kraków inwestora modernizacji K-4 , który nie wywiązał się z budowy ekranow akustycznych na wielu odcinkach ???.