90 lat temu powstała Policja

Dokładnie dzisiaj obchodzimy 90. rocznicę powstania Policji. Rocznica przyjęcia ustawy o powołaniu Policji Państwowej uchwalonej 24 lipca 1919 roku przez Sejm II Rzeczpospolitej jest dniem szczególnym dla funkcjonariuszy.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, już na początku 1919 roku w kręgach władzy pojawiła się myśl stworzenia jednolitej i ogólnopaństwowej służby policyjnej. Początkowo nosiła ona nazwę „Straż Bezpieczeństwa”, jednak po burzliwej dyskusji poselskiej w dniu 24 lipca 1919 roku uchwalono ustawę o Policji Państwowej.

Głównym jej zadaniem było ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Policja miała więc odgrywać rolę organów wykonawczych władz państwowych i samorządowych. Ponadto urzędy prokuratorskie i władze sądowe mogły wydawać bezpośrednie zlecenia Policji w zakresie przepisów ustawy o postępowaniu karnym.
Organizacja Policji terytorialnie została dostosowana do podziału sądowego kraju.

Nadrzędną władzę sprawował komendant główny, zależny od ministra spraw wewnętrznych. Na szczeblu województwa działały komendy okręgowe, a na terenie powiatu komendy powiatowe Policji. Najmniejszymi komórkami w miastach były komisariaty a w terenach pozamiejskich posterunki.

Korpus policjantów podzielono a dwie grupy funkcjonariuszy; wyższy i niższych stopniem. Na czele stał komendant główny jego zastępca na następnie nadinspektorzy, inspektorzy, nadkomisarze, komisarze, podkomisarze i aspiranci. Do niższych stopni policyjnych należeli; starszy przodownik, przodownik, starszy posterunkowy i posterunkowy.

Kandydaci do służby w Policji Państwowej byli starannie dobierani; Musieli spełniać następujące warunki; być w wieku 23-45 lat, mieć nieskazitelną przeszłość, mieć obywatelstwo polskie, dobrą sprawność fizyczną i znać język polski z umiejętnością pisania i czytania, co nie było w ówczesnych czasach takie (oczywiste w terenach wiejskich).

Zapoznając się z historią tej formacji można zauważyć, że przez cały czas towarzyszyły i towarzyszą jej dwa zjawiska; niedofinansowanie i niski status społeczny policjanta jakim „cieszy się” w swej często niewdzięcznej służbie.

Opracował na podstawie „Historii Policji w Polsce” autorstwa Andrzeja Misiuka Leszek Machaj, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Bochni.