Źródełko na Murowiance: woda nie nadaje się do spożycia

Woda ze źródełka na Murowiance nie nadaje się do spożycia. Znajdują się w niej bakterie coli typu kałowego. Kiedy będzie można czerpać wodę ze źródełka i dlaczego przy kapliczce nie ma informacji o zagrożeniu?

W wodzie ze źródełka na Murowiance bocheński Sanepid wykrył bakterie kałowe. – Trudno powiedzieć jaka jest przyczyna skażenia. Są to bakterie kałowe, więc prawdopodobnie gdzieś jest jakiś podciek z szamba puszczanego „na lewo”, albo ktoś do rowu spuszcza nieczystości – mówi Stanisław Weiss, dyrektor bocheńskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Sanepid zawiadomił urząd miasta o wykrytym zanieczyszczeniu. – To jest miejska studnia. Miasto za nią odpowiada, my tylko badamy i stwierdzamy jak jest. Miasto zobowiązało się przeprowadzić dezynfekcję oraz do czasu jej zakończenia informować mieszkańców, że woda nie jest zdatna do picia. Tabliczka z informacją faktycznie była, ale dzisiaj rano dzwonili do nas ludzie z pytaniem czy woda jest już czysta, bo tabliczka zniknęła – dodaje S. Weiss.

Wczoraj wieczorem obok kapliczki na Murowiance można było zobaczyć tylko metalowy słupek, na którym prawdopodobnie wisiała wywieszka. – To nie pierwsza sytuacja w tym miejscu. Tabliczka, którą umieściliśmy obok źródełka z informacją, że nie wolno jej spożywać bardzo często znika. Ludzie po prostu ją ściągają. Nie zdają sobie chyba sprawy, że używanie tej wody może być niebezpieczne – zaznacza Rafał Nakielny, naczelnik Wydziału Architektury, Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.

null

Kiedy będzie można bezpiecznie spożywać wodę ze źródełka? – Po dezynfekcji – krótko stwierdza Robert Nakielny. – Pierwsza dezynfekcja miała miejsce w połowie czerwca. 30 czerwca Sanepid zbadał wodę i stwierdził, że jest zanieczyszczona bakteriami. Kolejna dezynfekcja odbyła się dwa dni temu. Teraz musimy odczekać dwa tygodnie. Prawdopodobnie w połowie sierpnia Sanepid wykona ponownie badania. Wtedy się okaże czy woda nadaje się do spożycia czy nie – dodaje.

Należy zaznaczyć, że spożywanie wody zanieczyszczonej bakteriami typu kałowego, może powodować zaburzenia układu pokarmowego, wymioty, biegunkę i kurcze brzucha oraz infekcje układu moczowego.