Jan Balicki: My dotrzymujemy obietnic wyborczych

Jan Balicki, kandydat na burmistrza Bochni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, przedstawił szczegóły swojego programu wyborczego. W swoim wystąpieniu odwoływał się do kadencji Bogdan Kosturkiewicza, w czasie której w Bochni wykonano wiele inwestycji. „Nie obiecujemy rzeczy niemożliwych do realizacji. My dotrzymujemy obietnic wyborczych” – mówił.

Przygotowany przez nas program obejmuje osiem grup zadań, jednak koncentruje się głównie na rozwiązywaniu bieżących problemów i przede wszystkim na podnoszeniu jakości życia mieszkańców Bochni. Lepsze drogi, chodniki, sprawne funkcjonowanie instytucji samorządowych są tylko środkiem prowadzącym do tego celu – mówił kandydat PiS na burmistrza Bochni. Za najcenniejszy kapitał Bochni uznaliśmy kapitał ludzki i jego potencjał rozwojowy – kontynuował.

Pierwszym z omówionych przez kandydata obszarów był rozwój przedsiębiorczości. Mamy świadomość, że obok pracowitości bochnian oraz aktywności lokalnych pracodawców, przedsiębiorczość jest głównym źródłem pomyślności mieszkańców i drogą do rozwoju naszego miasta. Bocheński samorząd winien, powiem więcej – musi – zapewnić lokalnym pracodawcom sprzyjające warunki, dające szanse dalszego rozwoju. Chcemy stworzyć gminę przyjazną inwestorom, stosując różne mechanizmy wspierające, będące w dyspozycji urzędu.

Kolejny blok tematyczny programu kandydata PiS dotyczył rodziny. Dla zrównania szans socjalnych, edukacyjnych, zdrowotnych oraz bezpieczeństwa demograficznego, zwiększymy dostępność i zakres świadczeń ujętych w zainicjowanej przez nas Bocheńskiej Karcie Rodzinnej. Dla polepszenia warunków zamieszkania podejmiemy zabiegi związane z poprawą stanu technicznego kamienic miejskich – kontynuował Jan Balicki.

Zgodnie z zapowiedzią lidera komitetu PiS, w nowej kadencji samorządu mieszkańcy miasta mają mieć większy niż dotąd wpływ w wydatki na inwestycje. Będziemy sprzyjać tworzeniu mechanizmów i zachowań charakterystycznych dla społeczeństwa obywatelskiego. Służyć temu będzie wprowadzenie form budżetu obywatelskiego, na który przeznaczymy do ok. 1% wydatków budżetowych. Zamierzamy też uwzględniać opinie przedstawicieli młodych ludzi na temat działań , które ich dotyczą oraz systematycznie zwiększać ilość środków finansowych przeznaczonych na grantowe projekty realizowane przez stowarzyszenia oraz inne organizacje pozarządowe.

Jan Balicki widzi wielki potencjał rozwojowy Bochni w turystyce, szczególnie po wpisaniu kopalni na listę UNESCO. Naszą nową propozycją są działania ułatwiające mieszkańcom stworzenie sieci kwater prywatnych, poszerzające jednocześnie źródła ich dochodów oraz bazę noclegową dla turystów.

Kandydat PiS na burmistrza uważa też, że w interesie ogółu mieszkańców jest rewitalizacja, zwłaszcza ścisłego centrum miasta i przylegających terenów (Rynek, dworzec, Planty, otoczenie szybów i Bazyliki). Z nadzieją oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu Planu Kompleksowej Rewitalizacji Śródmieścia oraz przedstawienia sposobów wykorzystania miejsc historycznych, związanych z górnictwem soli i dostosowania ich do nowych funkcji – mówił. Sporą szansą promocyjna dla Bochni – w opinii kandydata – ma być też przewidywany na 2016 rok „najazd” młodych ludzi, uczestników Światowych Dni Młodzieży. Wymaga to dodatkowo nowego spojrzenia na funkcjonowanie i zarządzanie miastem, także pod kątem możliwości gastronomii, kultury, sportu, miejsc noclegowych, wypoczynku i spędzania czasu wolnego.

W wystąpieniu Jana Balickiego nie zabrakło tez odniesień do problemów komunikacyjnych Bochni. Konieczne jest poprawa komunikacji w mieście oraz przygotowanie nowych miejsc parkingowych. Niezbędne staje się także stworzenie dogodnych połączeń komunikacyjnych miasta z arteriami komunikacyjnymi. Obok modernizowanej linii kolejowej za takie uważamy budowę łącznika autostradowego, dokończenie drogi KN2 oraz budowę zjazdu z obwodnicy w południowo-wschodniej części miasta. Zadaniem na przyszłość jest rozpoczęcie prac przy projekcie nowej drogi wzdłuż Raby, która połączy zjazd z autostrady z przemysłowym rejonem ul. Partyzantów – wyliczał kandydat.

Jan Balicki chce również sprowokować „opracowanie wieloletniego programu zmniejszenia energochłonności budynków publicznych, oświetlenia miasta oraz wykorzystania ekologicznych źródeł energii, by obniżyć koszty eksploatacji”. Trzeba też powrócić do inicjatywy wykorzystania funduszy norweskich przeznaczonych na termomodernizację obiektów publicznych.

Jan Balicki zwrócił tez uwagę na problem nieuregulowanego stanu prawnego wielu nieruchomości pożydowskich. Uporządkowania, inwentaryzacji stanu prawnego i właściwego nadzoru wymagają także tereny i budynki byłych właścicieli narodowości żydowskiej, by w dziwnych okolicznościach nie uszczuplano majątku gminy – podkreślał.

Kandydat PiS zamierza zwiększyć też liczbę organizowanych przez miasto przetargów nieorganiczonych (to wyraźna aluzja do kontrowersji wokół przetargów na sprzedaż nieruchomości w Strefie Gospodarczej, które w obecnej kadencji kilkakrotnie miały tryb ograniczony). Możliwie dużą część potrzebnych środków finansowych zamierzamy pozyskać, występując przy realizacji projektów o wsparcie ze środków unijnych. Niestety, sporo projektów trzeba będzie dopiero przygotować, gdyż gotowych do bezpośredniej realizacji jest niewiele – dodał.

Na koniec kandydat PiS na burmistrza odniósł się też do problemów oświaty, służby zdrowia i sportu. Zapewnił, że jego celem będzie poprawa sytuacji w tych obszarach. Nasze dążenie do harmonijnego rozwoju w poszczególnych sferach życia gwarantuje, że ów rozwój może być nie tylko trwały i stabilny, ale będzie urzeczywistniał trwałą jakość życia mieszkańców naszego miasta.

Wystąpieniu Jana Balickiego towarzyszyła prezentacja hasłowych założeń programu w formie slajdów:

I. Polityka społeczna, bezpieczeństwo i zdrowie

1. Poprawa bezpieczeństwa w miejscach publicznych poprzez patrole SM i Policji, rozbudowa monitoringu i poprawa skuteczności jego działania.
2. Pomoc rodzinom niezaradnym i niewydolnym w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.
3. Zwiększanie udziału osób starszych w życiu społecznym – zobowiązanie jednostek kultury i oświaty do inicjowania działań na rzecz tych osób.
4. Badania profilaktyczne dla różnych grup wiekowych.
5. Poszerzenie BKR+ także dla rodzin mniej licznych niż wielodzietne.
6. Ochrona przed zalewaniem wzdłuż koryta potoku Murowianka, rozwiązanie problemu w rejonie odbioru wody w okolicach obwodnicy na Osiedlu św. Jana i w rejonie kamienicy przy ul. Floris 3.
7. Poprawienie przepustowości Rowu Buczkowskiego w rejonie ul. Partyzantów.

II. Przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy

1. Rozwój, uaktywnienie BSAG, szybka ścieżka i opieka urzędu dla inwestorów.
2. Wspieranie inwestycji sprzyjających rozwojowi, tworzeniu miejsc pracy i przyjaznych środowisku.
3. Konsultowanie z przedsiębiorcami decyzji, które mają wpływ na lokalny rynek pracy.
4. Wystąpienie do władz powiatowych z inicjatywą podjęcia działań dla uruchomienia inkubatora przedsiębiorczości.

III. Komunikacja i infrastruktura miejska

1. Doprowadzenie do realizacji strategicznych rozwiązań komunikacyjnych – łącznika z A4 i dokończenie budowy drogi „KN-2”.
2. Poprawa komunikacji w rejonie galerii RONDO.
3. Budowa wielopoziomowego parkingu w rejonie centrum miasta i obok dworca PKP.
4. Opracowanie auditów i planów termoizolacji budynków miejskich.
5. Opracowanie Kompleksowego Planu Rewitalizacji Śródmieścia i Obiektów Pokopalnianych.
6. Opracowanie Projektu Organizacji Ruchu Pojazdów w mieście i poprawa płynności ruchu.
7. Modernizacje i remonty ciągów komunikacyjnych, renowacja zieleni, szczególnie na Plantach.
8. Likwidacja barier architektonicznych,
9. Przygotowanie ścieżek pieszo rowerowych wzdłuż Babicy, remont drogi wzdłuż Raby między mostami, zagospodarowanie terenu po remoncie mostu.
10. Wykonanie parkingu obok cmentarza (od ul. Polnej).
11. Przygotowanie planu drogi wzdłuż Raby, od łącznika z A4 do ul. Partyzantów.

IV. Gospodarka i środowisko, gospodarowanie mieniem komunalnym i finansami

1. Opracowanie, szeroka konsultacja społeczna i rozpoczęcie realizacji Planu Rewitalizacji Śródmieścia i Obiektów Pokopalnianych.
2. Inwentaryzacja zasobów mieszkaniowych będących własnością miasta. Opracowanie planu rewitalizacji tych zasobów.
3. Pozyskanie funduszy europejskich na rewitalizacje zabytkowych budynków komunalnych.
4. Uporządkowanie miejskiej gospodarki odpadami i zwiększenie poziomu ich selektywnej zbiórki.
5. Poprawa estetyki miasta, w szczególności ścisłego centrum i głównych ciągów komunikacyjnych i turystycznych.
6. Poprawa gospodarności i przejrzystości finansów publicznych przez bocheński samorzd (stopniowa rezygnacja z przeprowadzania tzw. „przetargów ograniczonych”), wykorzystywanie możliwości uzyskiwania przychodów) .
7. Uregulowanie statusu nieruchomości o tzw. „nieuregulowanym stanie prawnym”.
8. Zwiększenie dbałości o miejskie mienie (przeglądy, drobne naprawy), reagowanie na sygnały o zauważonych uszkodzeniach itp.

V. Edukacja i opieka przedszkolna

1. Wyrównywanie różnic poziomu bazy edukacyjnej w placówkach oświatowych, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, podniesienie jakości zajęć z orientacji zawodowej.
2. Uaktualnienie „Strategii Rozwoju Oświaty”
3. Zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach.
4. Doposażenie placów zabaw i wnętrz przedszkoli.
5. Wydłużenie godzin odbioru dziecka z przedszkola.
6. Wykonanie prac termo modernizacyjnych budynków publicznych.
7. Dostosowanie do potrzeb opieki logopedycznej i psychologicznej w szkołach.

VI. Kultura

1. Opracowanie planów rozwojowych Biblioteki.
2. Dostosowanie oferty do potrzeb różnych grup społecznych i środowisk oraz ich lokalizacji.
3. Zwiększenie liczby imprez kulturalnych w hali sportowej.
4. Stworzenie filmowych zbiorów bocheńskich wydarzeń kulturalnych i społecznych.
5. Animacja kulturalna w centrum miasta i na Uzborni.

VII. Sport, rekreacja

1. Modernizacja stadionu miejskiego i unowocześnianie obiektów sportowych na terenie miasta.
6. Zwiększenie ilości środków finansowych na granty.
7. Wspieranie sportu masowego, klubów i stowarzyszeń sportowych.
8. Przygotowanie na okres zimowy lodowiska miejskiego.
9. Zbudowanie siłowni na powietrzu na obszarach zwartej zabudowy wielorodzinnej.
10. Animacja sportowo rekreacyjna na Uzborni, kolejne urządzenia tworzące „ścieżkę zdrowia”.

VIII. Społeczeństwo obywatelskie, przyjazny urząd

1. Zwiększenie kontaktu medialnego organów samorządowych z mieszkańcami i poprawa przepływu informacji.
2. Budżet obywatelski –do 1% wydatków, opiniowanie przez młodzież projektów ich dotyczących.
3. Zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w tworzeniu strategii rozwiązywania problemów społecznych.
4. Rozwijanie systemu informatycznego w Urzędzie Gminy – zwiększenie ilości spraw obywatelskich załatwianych drogą elektroniczną.
5. Tworzenie wspólnoty lokalnej – wspólne inicjatywy np. sadzenie drzew, dbałość o zieleń, zabawy integrujące mieszkańców, wspólne świętowanie, rozwijanie wolontariatu.
6. Inspirowanie przedsiębiorców do wspierania działań i inicjatyw miejskich.
7. Transparentny urząd – Rejestr zleceń przekazywanych przez Urząd Miasta do realizacji podmiotom gospodarczym.