Miłośnicy historii na cmentarzu przy ul. Orackiej

17 lipca odbyła się druga wędrówka z cyklu „Wakacyjne wędrówki historyczne po Bochni”. Dyrektor muzeum Jan Flasza w ciągu niespełna dwóch godzin nakreślił uczestnikom spaceru historię bocheńskiej nekropolii.

Trasa spaceru, który rozpoczął się o 11.00 przy wejściu do cmentarza, miała spontaniczny charakter. Uczestnicy wspólnie z przewodnikiem wybierali kierunek i kolejność zwiedzania. Wielość interesujących miejsc nie pozwoliła na zobaczenie wszystkiego. Na dłuższą opowieść starczyło czasu przy grobach najbarwniejszych postaci, które wpisały się w historię Bochni

Na bocheńskim cmentarzu spoczywa wiele wybitnych postaci sztuki, kultury, nauki. Wymienić trzeba tutaj Stanisława Fischera, niestrudzonego badacza historii ziemi bocheńskiej, pasjonata i kolekcjonera, który utworzył bocheńskie muzeum i Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu.

Przypominane zostały dzieje Marcina Samlickiego wybitnego malarza – kolorysty, który przedstawiał na swych płótnach Bochnię, Wiśnicz, Łapczycę, absolwenta krakowskiej szkoły sztuk pięknych, przyjaciela tak znamienitych malarzy jak Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, czy Olga Boznańska.

Wspomniana została postać Marii Bielawskiej kustosz bocheńskiej biblioteki miejskiej, wybitnej nauczycielki i działaczki społecznej, która stworzyła na terenie powiatu bocheńskiego sieć bibliotek.

Trasa zwiedzania nie ominęła grobowca wybitnych bocheńskich księży: Antoniego Czaplińskiego, który przez czterdzieści lat uczył w bocheńskim liceum oraz Stanisława Wójtowicza, którego zasługą było opisanie Kościoła św. Mikołaja.

Przypomniane zostały także postacie braci Łosików- budowniczych kaplicy na Murowiance, Waleriana Hillenbranda – żyjącego w latach 1861-1947 właściciela drukarni i księgarni, Leonarda Serafińskiego, któremu Bochnia zawdzięcza swe kontakty z Matejką a także inne osoby, które wniosły swój wkład w rozwój kultury, historii, nauki, sportu oraz medycyny w Bochni i jej okolicach.

Kolejny spacer zaplanowano na 31 lipca. Tym razem Jan Flasza opowie o Plantach Salinarnych. Początek wędrówki tradycyjnie o 11.00.

null
null
null
null
null
null

There are 1 comments