Lokalny Program Rewitalizacji tylko dla zdobycia pieniędzy z UE?

10 października w Urzędzie Miasta Bochnia odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2020.

W trakcie spotkania przedstawione zostały założenia i ramy opracowania oraz planowane działania zmierzające do przywrócenia pełnej funkcjonalności obszarów miasta objętych programem rewitalizacji.

Po krótkiej prezentacji obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji pozarządowych, bocheńskich parafii, a także mieszkańcy miasta zgłaszali uwagi do przedstawionego dokumentu. Uczestnicy otrzymali również do wypełnienia Karty Zadań umożliwiające zgłaszanie własnych propozycji, które ich zdaniem powinny zostać umieszczone w Lokalnym Programie Rewitalizacji.

Nasuwa się konkluzja, że LPR ma charakter jedynie instrumentalny – tzn. pozyskanie dotacji na punktowe zadania w nim zapisane. Nie wyłania się z niego żadna gruntownie przemyślana polityka odnowy i rozwoju wobec Śródmieścia i poszczególnych osiedli. Obecni podczas konsultacji eksperci całkowicie zgodzili się z naszą opinią. i oceną tego dokumentu. Co więcej, przyznali nam rację, iż Bochni potrzebny jest perspektywiczny Master Plan urbanistyczny (czyli praktyczne narzędzie dla Burmistrza do prowadzenia rewitalizacji) – uważa Adam Piskór, prezes fundacji Salina Nova.

Jak już informowaliśmy, Fundacja realizuje projekt „Bochnianie Współdecydują”. Eksperci wyrazili nawet zainteresowanie umieszczeniem wypracowanych przez nas założeń i kierunków do Master Planu do dokumentu LPR. Prosili też o przygotowanie fiszek (kart) projektów np. gospodarczych lub kulturowych do LPR i to chcemy zrobić wraz z innymi organizacjami NGO i mieszkańcami w drugiej części warsztatów REWITALIZACJA. MIASTO MA ŻYĆ” w Hotelu SUTORIS – dodaje Adam Piskór.

Wspomniane warsztaty rozpoczną się dzisiaj o 16.00.