Pielgrzymka dziękczynna za ocalenie z cholery

W niedzielę mieszkańcy Bochni wyruszają w pielgrzymkę dziękczynną za ocalenie od epidemii cholery. Wędrując spod bazyliki św. Mikołaja do Górnego Kościółka w Łapczycy, pątnicy wpisują się w 161-letnią tradycję.

Geneza pielgrzymki sięga roku 1849, kiedy w Bochni panowała epidemia cholery. – Górnicy z kopalni soli zwrócili się wówczas do proboszczów Bochni oraz Łapczycy z prośbą o możliwość odbycia pielgrzymki, która – jak wierzyli – ocaliłaby miasto od epidemii. Tak się też stało, epidemia ustała, a w kolejnych latach bochnianie zaczęli wędrować do Górnego Kościółka w Łapczycy, aby podziękować Bogu za ocalenie od zarazy. Kościół ten sam w sobie stanowi niezwykłą wartość religijną, ale i historyczną – mówi Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Przypomnijmy, gotycki kościół na Górnym Gościńcu powstał ok. r. 1340. Według tradycji ufundował go król Kazimierz Wielki. W tej świątyni, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przybyli z Bochni pielgrzymi przeżywają swój coroczny odpust.

Wyjście z Bochni w niedzielę o godz. 8.30. Msza św. odpustowa w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Łapczycy odbędzie się o godz. 10.