Mieszkanka Nieprześni opiekuje się grobami z I wojny światowej. Dostała medal

Mieszkanka Nieprześni Irena Saława otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Od lat opiekuje się ona nekropolią w Nieprześni, gdzie pochowano żołnierzy m.in. armii austro-węgierskiej i rosyjskiej.

Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół Gminnych w Nieszkowicach Wielkich, a dekoracji dokonała Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W spotkaniu wzięli też udział: Marcin Tatara – sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Stanisław Bukowiec – zastępca wójta gminy Bochnia, Zofia Pukal – przewodnicząca Rady Gminy.

Goście podkreślali społeczne i patriotyczne zaangażowanie pani Ireny, która kultywuje rodzinne tradycje – opiekę nad nekropolią w Nieprześni, gdzie w 21 grobach zbiorowych i 2 pojedynczych pochowano 123 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 51 rosyjskiej. 172 żołnierzy nie zostało zidentyfikowanych.

Pani Irena nie tylko troszczy się o stan techniczny cmentarza, ale także prowadzi kronikę. Utrwala w niej wspomnienia mieszkańców regionu o wydarzeniach, które tam się rozegrały. Świadectwa te pozwolą przybliżyć następnym pokoleniom historię cmentarza w Nieprześni – podaje Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Pani Irena podkreśla, że opiekę nam mogiłami traktuje jako swój obowiązek. Dba o te groby z matczyną troską, bo domyśla się, jak bardzo musiały cierpieć matki żołnierzy, których synowie po wojnie nigdy nie wrócili do domu. Jest przekonana, że rozsianymi po całym świecie bezimiennymi grobami polskich żołnierzy też ktoś się opiekuje. Dlatego czuje się odpowiedzialna za cmentarz w Nieprześni oraz pochowanych tam żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich – dodaje.

Podczas uroczystości prelekcję dla uczniów miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum na temat I wojny św. na Ziemi Bocheńskiej przeprowadził historyk Janusz Paprota, a potem z programem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Gminnych.

Na zakończenie zgromadzeni mogli obejrzeć model Liberatora (na wzór samolotu strąconego w Nieszkowicach Wielkich) wykonany przez Władysława Gorczycę z Bocheńskiego Klubu Modelarskiego.

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej jest nadawany osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami.

Medal jest przyznawany m.in. na wniosek Wojewódzkich Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie jest Jerzy Miller.