Sobolów: osuwisko ustabilizowane za 4 mln zł

Stabilizacja osuwiska w Sobolowie została właśnie ukończona i uroczyście oddana do użytku. Odcinek drogi ulegał zniszczeniu już od wielu lat, ale intensywne opady z 2010 r. znacznie uaktywniły ruchy niestabilnego gruntu. Dlatego konieczne było jego zabezpieczenie.

W obecności Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, starosta Jacek Pająk wspólnie z wójtem Janem Kuligiem uroczyście otwarli inwestycję.

Starosta rozpoczynając uroczystość dziękował za środki finansowe, szybką i solidną realizację zadania oraz współpracę wszystkim którzy przyczynili się do zabezpieczenia i ustabilizowania tego osuwiska.

Przyjechałem na otwarcie tej inwestycji ponieważ lubię uczyć się od osób które potrafią współpracować, bo spojrzeć w ustawę co do kogo należy i porozdzielać zadania to żadna sztuka, zazwyczaj te zadania kiepsko idą, natomiast jeśli jest ludzka energia i wytrwałość, to nawet jeśli w ustawie brakuje jakiegoś zapisu to w praktyce to się udaje – mówił Jerzy Miller Wojewoda Małopolski.

Osuwisko, które uaktywniło się podczas intensywnych opadów w 2010 roku, było trudne do zabezpieczenia, z uwagi na specyficzne ukształtowanie terenu poniżej łączących się dróg powiatowych z nie uregulowanymi ciekami wodnymi powodującymi pogorszenie stateczności zbocza. Dlatego znaczenie tej inwestycji podkreślał również wójt Jan Kulig składając na ręce starosty podziękowania dla rady, zarządu oraz powiatowego zarządu dróg.

Odbudowa i zabezpieczenie dróg w rejonie osuwiska polegała na wykonaniu gwoździowania i palowania na długości ok. 170 m. Uregulowana została również gospodarka wodna poprzez odbudowę rowów oraz ich zabezpieczenie elementami prefabrykowanymi. Wykonano także nową nawierzchnię drogową. Umocniono i zmodernizowano plac parkingowy oraz odbudowano zjazdy.

Gdyby nie było tego zabezpieczenia, na pewno stwarzałoby to zagrożenie dla zabytkowego kościoła, który mógłby się zapaść, ponadto deformacjom i osunięciom ulegało skrzyżowanie dwóch dróg powiatowych – mówi Tomasz Całka, wicestarosta bocheński.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, środkom pochodzącym z budżetu powiatu bocheńskiego oraz wsparciu Gminy Łapanów.