Lipnica: chcą zabezpieczyć kościół św. Leonarda przed powodzią

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej był już nieraz zagrożony przez wodę z Uszwicy. Szczególnie niebezpiecznie było w 1997 r., ale również 4 lata temu. Teraz pojawił się oryginalny pomysł zabezpieczenia świątyni. Wystarczy kupić projekt budowlany, a firma przekaże kwotę na ratowanie zabytku.

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej to jedyna świątynia w powiecie bocheńskim wpisana na listę UNESCO. W 1997 powódź zalała jej wnętrze, pozostawiając ślady widoczne do dziś. Nerwowo było również w roku 2010. Wówczas kościółek otoczono specjalnym kołnierzem, który zabezpieczył go przed zalaniem.

Nieco ponad miesiąc temu, w drugim tygodniu maja, poziom wody w Uszwicy znów był bardzo wysoki. Istniało realne niebezpieczeństwo kolejnego zalania drewnianej świątyni. Strażacy PSP w Bochni i z 4 jednostek OSP z terenu gminy Lipnica Murowana zabezpieczyli otoczenie kościoła zaporami wodnymi, które wypożyczono od Państwowej Straży Pożarnej w Bochni (widoczne na zdjęciu). Na szczęście, tym razem zniszczeń udało się uniknąć.

Proboszcz w Lipnicy uważa, że nie można zwlekać i postanowił kupić 8-12 mobilnych zapór wodnych. Mają one stać się wyposażeniem lipnickiej OSP i być wykorzystywane dla zabezpieczenia kościoła w sytuacjach zagrażających zalaniem i zniszczeniem.Wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielkiej klasy jest to zabytek, jak cenna jest ta nasza świątynia św. Leonarda. W 1997 r., gdy była ta wielka powódź która zniszczyła kościół, wszyscy mówili „powódź stulecia”, „powódź tysiąclecia”. A więc należałoby założyć, że następne takie wydarzenie będzie co najmniej za sto lat albo jeszcze więcej. Widzimy, że to określenie było nie do końca prawdziwe, bo takie zdarzenia powodziowe mogą się zdarzać znacznie częściej. Musimy być do tego przygotowani – mówi ks. Zbigniew Kras, proboszcz w Lipnicy Murowanej.

Niespodziewanie z pomocą przyszło krakowskie biuro projektowe. Otrzymaliśmy ciekawą propozycję od Krakowskiego Biura Architektonicznego KB Projekt Krzysztofa Budziakowskiego, które gotowe jest przekazać całkowity dochód ze sprzedaży mieszkańcom gminy Lipnica Murowana, okolic i turystom, projektów architektonicznych. Oznacza to, że każda kwota wpłacona na zakup gotowego projektu domu, warsztatu, domu weselnego, sklepu, budynku gospodarczego, itd., znajdującego się w ofercie Biura Architektonicznego KB Projekt, zostanie przekazana na zakup zapór przeciwpowodziowych dla kościoła św. Leonarda. Akcja będzie prowadzona do momentu uzbierania 25 tysięcy złotych potrzebnych na zakup rękawów przeciwpowodziowych – wyjaśnia ks. Kras.

Z pełną ofertą gotowych projektów można zapoznać się na stronie internetowej, a także w katalogach dostępnych w Kancelarii Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. Rozliczenie akcji zostanie przedstawione Radzie Parafialnej i osobom, które dokonają zakupów projektów wspomnianego biura.