Powiat chce wyemitować obligacje na 6 mln zł

Wśród uchwał na najbliższą sesję rady powiatu jest ta, dotycząca emisji obligacji. Powiat chce za ich pomocą sfinansować tegoroczny deficyt budżetowy oraz spłacić wcześniej zaciągnięte kredyty. Sprawa budziła kontrowersje już ponad rok temu, gdy podejmowano pierwszą uchwałę w tej sprawie.

Projekt uchwały zakłada emisję 6 tysięcy obligacji o wartości tysiąca złotych każda. Łącznie pozwoli to uzyskać 6 mln zł do budżetu. Obligacje mają być wyemitowane w ośmiu seriach.

Zgodnie z przepisami, obligacje powiatowe są papierami wartościowymi. Na ich mocy samorząd dostaje od nabywców obligacji pieniądze, zobowiązując się do zapłaty odsetek oraz wykupienia obligacji pocenie nominalnej po określonym czasie.

Emisja papierów dłużnych ma zostać dokonana w trybie oferty niepublicznej poprzez skierowanie do co najmniej 150 inwestorów krajowych i zagranicznych. Wykup obligacji ma być przeprowadzony z dochodów własnych powiatu. Ma się on rozpocząć w 2019 r., a zakończyć w 2026 r.

Sprawa emisji obligacji już rok temu budziła emocje w sali obrad rady powiatu. Opozycja podnosiła argument, że papiery dłużne są emitowane „na przejedzenie”, zarząd zaś argumentował, że będzie to tańszy odpowiednik kredytu. Tak zresztą projekt uchwały jest uzasadniany i dziś.

Obligacje powiatowe w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla powiatu bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Instrument ten daje możliwość określania takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu. Przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 6 mln zł pozwala zachować płynność finansów powiatu we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania, a także jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych – czytamy w projekcie uchwały.

Uchwała przygotowana na środową sesję stanowi formalne rozpoczęcie i podstawę prawną wszczęcia procedury emisji obligacji, określając jej warunki: wielkość emisji, podział na transze i serie, długość „życia” poszczególnych obligacji, sposób emisji, wreszcie zasady oprocentowania. Ogólne określenie warunków emisji obligacji jest niezbędne do przeprowadzenia przetargu lub negocjacji na wybór agenta emisji obligacji, czyli banku, który będzie organizatorem, depozytariuszem i gwarantem emisji – czytamy dalej.