Zbiory biblioteki w pełni dostępne dla niewidomych?

Czy niewidomi i niedowidzący z Bochni będą mieli pełny dostęp do zbiorów biblioteki? Bocheńska biblioteka zamierza wystąpić o pieniądze na uruchomienie nowych rozwiązań dla czytelników niewidomych i niedowidzących.

Chodzi o tzw. pracownię tyflologiczną. Radny Mariusz Trojak zachęca dyrekcję biblioteki do wystąpienia z wnioskiem na zakup specjalistycznego sprzętu, które zamienia zeskanowany tekst pisany w dźwięk. – Jest to urządzenie dość kosztowne, bo to wartość dobrego samochodu. Jest to komputer, który dokonuje konwersji tekstu, następuje skan, który jest zamieniany w głos lektora. Każdy tekst o standardowej czcionce jest konwertowany w dźwięk, więc jest to wspaniałe urządzenie dla osób niewidomych, niedowidzących. W Krakowie biblioteka Wydziału Zrządzania i Komunikacji Społecznej UJ dysponuje takową pracownią tyflologiczną – mówi radny.

Obecnie biblioteka oferuje osobom niewidomym i niedowidzącym przede wszystkim książki mówione. Oprócz tego dostępne są książki na płytach CD i w formacie MP3. – Od ubiegłego roku oferujemy książki w wersji elektronicznej, które można zgrywać na karty flash i odtwarzać przez Czytaka. Czytak to urządzenie, które posiada większość osób niewidomych, było ono dofinansowywane przez PFRON, stąd łatwość jego dostępu – mówi Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki publicznej w Bochni.

Obecnie bocheńska biblioteka stara się też o dofinansowanie zakupu książek w formacie daisy, które można byłoby odtwarzać nie tylko przez Czytaka, ale również przez tradycyjny odtwarzacz MP3. Bocheńska biblioteka posiada ok. 3 tys. zbiorów audiowizualnych.