Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Antoniego Tworka

Do Chełmu przybył w 1971 r. Przez 35 lat był proboszczem tej parafii, obecnie jako emeryt ks. Antoni Tworek przeżywa 50-lecie kapłaństwa.

W uroczystości jubileuszowej, połączonej z odpustem ku czci św. Jana Chrzciciela, brało udział kilkaset osób. Wśród zaproszonych gości byli koledzy z rocznika Księdza Jubilata, m.in. ks. Kazimierz Pach, rezydent w parafii Kamienica, ks. Władysław Sitko z Tęgoborza czy ks. prof. Michał Bednarz, biblista z Tarnowa.

Wśród zasług ks. Antoniego Tworka, wymienia się promocję Chełmu i kościoła Bożogrobców, odrestaurowanie świątyni zwłaszcza wewnątrz (obecnie trwa remont elewacji), utworzenie Muzeum Parafialnego Bożogrobców w dom u parafialnym oraz w dzwonnicy, budowę kaplicy cmentarnej. Ks. Antoni Tworek jest również inicjatorem powstania parafii w Gierczycach (które niegdyś wraz z Dąbrowicą i Nieszkowicami Małymi stanowiły część parafii Chełm). Jest też pasjonatem historii, opublikował dwa wydania książki pt. Chełm i Przyrabie, a ostatnio również Przewodnik po Chełmie i Muzeum Parafialnym.

Liczba życzeń (trwały ponad pół godziny), które poprzedziły Mszę św. wskazuje na szacunek, jakim cieszy się Jubilat wśród swoich parafian. Druga część uroczystości miała miejsce w domu ludowym w Siedlcu, gdzie można było obejrzeć wystawę fotografii poświęconą życiu i działalności ks. Antoniego Tworka. Po godz. 14.30 natomiast na boisku sportowym w Siedlcu rozpoczęły się imprezy w ramach tegorocznych Wianków Świętojańskich.

Ks. Antoni Tworek urodził się 2 sierpnia 1936 r. Pochodzi z parafii Padew Narodowa koło Mielca, był wikariuszem w Rytrze, Łącku, Wilczyskach i Limanowej. W 1971 r. został proboszczem parafii Chełm, od trzech lat przebywa na emeryturze.

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Antoniego Tworka jest trzecim w historii chełmskiej parafii. Wcześniej obchodzili go ks. Jan Rosner i ks. Tomasz Sandecki.

There are 1 comments

  1. Czy to jest wydarzenie które trzeba opisywać na stronie Bochni, czy ono tak naprawdę kogoś interesuje. Na tej stronie jest tyle kościelnych wiadomości że powinna się nazywać moja Bochnia katolicka