„Rzeź wołyńska” – wystawa na Zamku w Nowym Wiśniczu

28 stycznia w salach Zamku w Nowym Wiśniczu została otwarta już IV edycja wystawy pn. „Rzeź wołyńska”, przygotowanej przez pracowników Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Uroczystość odbyła się nie przypadkowo w tym właśnie dniu, bowiem jest to okrągła rocznica rozpoczęcia akcji „Burza” na Wołyniu i powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Otwarcia jej dokonali Renata Jonak Dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Prezes Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Włodzimierz Wowa Brodecki i Robert Springwald przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej.

Ekspozycja ukazuje na 16 planszach genezę, przebieg oraz skutki ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, na Lubelszczyźnie i Polesiu w czasie II wojny światowej. Tablice wystawiennicze zawierają, oprócz tekstów merytorycznych, zdjęcia dokumentów oraz fotografie obrazujące tragiczne wydarzenia sprzed blisko 70 lat. Materiały te pochodzą ze zbiorów Muzeum AK, IPN, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zbiorów Leona Popka i Ewy Siemaszko, Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Wołyń, Studium Polski Podziemnej, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Przybyli na wernisaż wystawy miłośnicy historii wysłuchali okolicznościowego wykładu dr. Piotra Wierzbickiego pt. „Rzeź wołyńska na wystawie czasowej na zamku w Wiśniczu i ekspozycji stałej w Muzeum AK”.

Po wykładzie odbyła się interesująca dyskusja, do której włączył się mieszkający w okolicach Nowego Wiśnicza Henryk Cyrankiewicz, świadek wydarzeń wołyńskich.

Na zakończenie spotkania odbyło się posiedzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wiśnickiej poświęcone „Rzezi Wołyńskiej”. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, gdzie w tym sam dniu otwarto wystawę „Burza zaczęła się na Wołyniu”. (http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,burza-zaczela-sie-na-wolyniu,438.html)

Wystawę „Rzeź wołyńska” można zwiedzać w salach Zamku w Wiśniczu do 31 marca 2014 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, a w soboty, niedziele i święta w godz. 9.00-17.00.

Tekst R. Springwald, P. Wierzbicki, fot. Robert Springwald