W gm. Drwinia szukają ropy naftowej i gazu

Na terenie gminy Drwinia rozpoczynają się badania geofizyczne. W ramach programu poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego są prowadzone prace terenowe. Zostały one zlecone przez PGNiG SA. Mają one na celu wykonanie zdjęcia sejsmicznego, służącego rozpoznaniu budowy geologicznej badanego terenu.

Badania prowadzone przez Geofizykę Kraków odbywają się nie tylko na terenie gminy Drwinia. Obejmują tereny województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Przeprowadzone zostaną w powiatach: proszowickim (gminy: Koszyce, Proszowice, Nowe Brzesko), bocheńskim (gmina: Drwinia), brzeskim (gminy: Szczurowa, Borzęcin), tarnowskim (gmina Wietrzychowice) i kazimierskim (gminy: Kazimierza Wielka, Bejsce, Opatowiec). Prace zakończą się w kwietniu. Wejście na prywatne tereny odbywa się na mocy zawartych umów. Rolnicy, którzy odniosą szkody w uprawach mają zapewnione odszkodowania.

Sejsmika jest metodą rozpoznania przestrzeni geologicznej na podstawie informacji uzyskanych w wyniku rejestracji fali sejsmicznej, wzbudzonej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów. Zlokalizowane na trzech koncesjach poszukiwawczych prace prowadzone są przy użyciu pojazdów, które wytwarzają niewielkie drgania gruntu. Powstała fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki – geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparatura telemetryczną. W miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe będzie użycie pojazdów wzbudzających, zastosowane zostanie wzbudzanie za pomocą niewielkich ilości materiałów wybuchowych umieszczonych na bezpiecznej głębokości pod ziemią. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża – wyjaśnia Magdalena Pachocka-Kiecoń, rzecznik prasowy Geofizyki Kraków.

Według naukowców, zarówno sprzęt, jak i sama metoda badań są zupełnie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wibratorowa metoda wzbudzania fal jest uznana za źródło o minimalnej inwazyjności jeśli chodzi o oddziaływanie na środowisko, w tym na wody podziemne i przypowierzchniowe. Pracownicy Geofizyki Kraków starają się, aby badania nie stanowiły zbędnego utrudnienia w życiu i pracy mieszkańców okolicy, ani nie miały szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Metoda ta jest bezpiecznie i skutecznie stosowana od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także poza jej granicami.

Geofizyka Kraków SA jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 roku, na stałe zatrudnia ponad 900 osób, posiada pięć oddziałów zagranicznych: na Słowacji, w Czechach, Libii, Pakistanie, Gruzji i Omanie. Właścicielem 100% udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) jest liderem rynku gazu w Polsce. Działalność spółki obejmuje poszukiwania, eksploatację, magazynowanie, obrót i dystrybucję gazu ziemnego i paliw płynnych. PGNiG jest spółką Skarbu Państwa.